Bağırov: Seçimlere iftira atılıyor

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faiq Nüsret Bağırov, ülkesindeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Batı basınında, bazı ajanslarda ve Türkiye’de çıkan bazı haberleri eleştirerek, “Seçimler büyük katılımla gerçekleşti. Buna sevinmektense, iftiralar atılarak, böyle bir yazı çıkartılması büyük ayıp. Seçimler çok güzel bir atmosfer içerisinde oldu. İftiralarla dolu iddialar. Yüzlerce gözlemci vardı. Sayın İlham Aliyev, rekor oyla cumhurbaşkanı oldu. Yeniden seçilmesi güven demek” diye konuştu.
Milliyet’e, Azerbaycan’daki seçimleri ve seçimler sonunda yapılan, ülkesinde büyük tepki çeken haberleri değerlendiren Bağırov, “Seçimler büyük bir katılımla gerçekleşti. Buna sevinmektense, ajanslardan iftiralar atıp böyle yazılar çıkartılıyor. Seçimler Azerbaycan’da çok güzel bir atmosfer içinde oldu. Seçimler sırasında yüzlerce gözlemci vardı. Bu iddiaların Türkiye’de de haberleştirilmesi bizi üzüyor. Bugünlerde Azerbaycan, Türkiye’ye bu kadar destek veriyor, bu kadar yatırım yapıyor, Türkiye ile güzel bir işbirliği içinde olduğu halde böyle yazıların çıkması çok yanlış. İftiralarla dolu yazılar. Herkes bu kadar Azerbaycan’da olan güzel gelişmelerden, siyasi istikrardan, ekonomik kalkınmadan konuşuyor. Ama biz maalesef böyle şeylerle uğraşıyoruz” dedi.

Aliyev güven demek

Bağırov, Aliyev’in rekor oyla cumhurbaşkanı seçildiğine dikkati çekerken, şunları kaydetti: “Yüzde 84.5 oy oranı ile Sayın İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı oldu. İnsanların geleceği için verilen garanti olduğunun ispatı. O yüzden böyle haberleri anlamak çok zor. Azerbaycan’da Aliyev’in tekrar seçilmesi, güven demek. Yoksulluk düzeyi son 10 senede, yüzde 44’ten, yüzde 4’e indi. Bu rakamlar, IMF gibi ekonomik kurumların rakamları. Halkta şu anki iktidara karşı bir güven var. Bu, önemli bir istikrar. Azerbaycan ekonomisi, Güney Kafkasya’da çok önemli bir potansiyele sahip. Bunun arkasında siyasi iktidar var. Gazeteler kaynak bile gösterme cesaretinde bulunmadan haber yapıyorlarsa burada kasıt arıyoruz. Başarıları görmeyip, kaynağı belli olmayan bilgileri ön plana çıkarılması rahatsız edici.
Türkiye, Azerbaycan için çok önemli. Azerbaycan da Türkiye için çok önemli. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Bunu kamuoyunun da bilmesi lazım. Önümüzdeki 10 sene içinde 20 milyar doları bulacak yatırımlardan bahsediyoruz. Bunlar dünya ekonomisine şekil verecek yatırımlar.

155 ülkeden destek aldı
Dolayısıyla bu yatırımları yapabilen ülke Azerbaycan bugün. Bunun arkasında bir siyasi otorite var. Bunun değerli Türk kamuoyu tarafından bilinmesinde fayda görüyoruz. 22 yaşında olan bir ülkenin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine dünyanın 155 ülkesinin desteğini alarak seçilmesi, kendi uydusunu uzaya fırlatması, uluslararası düzeyde büyük organizasyonlara ev sahipliği yapması, küresel düzeyde stratejik öneme haiz dev ekonomik projelere öncülük etmesi ve kendi milli savunma sanayisini oluşturabilmesi gibi gerçekler sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel sıçrayışların birer göstergesi değil midir? Gün geçtikçe Azerbaycan nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve ülkemizin yabancı göç alan bir ülkeye dönüşmesi önemli ekonomik potansiyelden haber vermektedir.
Buna karşın Ermenistan nüfusunun ülkeyi boşaltma süreci göz önünde bulundurulmaya ve analiz edileye değer bir olgudur. Tüm bu ilerlemelerin, Ermenistan ile devam eden savaş ortamına, Azerbaycan’a uygulanan açık çifte standartlara ve uluslararası ilişkiler sisteminin karmaşık yapısına rağmen hayata geçirildiği unutulmamalı.”

‘İstikrarın simgesi ve güvencesi olmuştur’

Büyükelçi, dün düzenlediği basın toplantısında da, şu değerlendirmede bulundu:
“Bağımsızlığın ilk yıllarında yaşanan zorluklar, siyasi istikrarsızlık nedeniyle yaşamak zorunda kalınan ekonomik ve sosyal problemler halkın hafızasında tazeliğini korumaktadır. Azerbaycan halkı bu zorlukları ülkeyi istikrara ve huzura kavuşturan Haydar Aliyev sayesinde atlatabilmiştir. Geride bıraktığımız son 10 yıllık süre zarfında ise Cumhurbaşkanımız Aliyev ülkede istikrarın simgesi ve güvencesi olmuştur. Fakat, ne yazık ki, yukarıda bahsettiğimiz başarıları görmek istemeyen ve iki ülke ilişkilerinin benzersiz bir düzeye erişmesinden rahatsız olan çevrelerde var. Bu çevreler kaynağı belirsiz, defalarca yalanlanmış eski ve bayat haberleri gündeme getirmekte, Azerbaycan’ın devlet adamlarına iftira atmakta ve bu yollarla ülkelerimiz arasındaki ilişkilere zarar vermeye çalışmaktadırlar.”

Bir önceki yazımız olan Obama da basını kontrol altında tutuyor başlıklı makalemizde barack obama, beyaz saray ve CPJ raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *