Büyükelçisi Bağırov’dan seçim yorumları

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faiq Nüsret Bağırov, “Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde altın çağı yaşanıyor. Ekonomik işbirliği ile günden güne artan faaliyetler konusunda oldukça memnunuz” dedi. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Bağırov, ülkesindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, dün Milliyet’e değerlendirmelerde bulundu. Büyükelçi, seçimlerin yüksek katılımla gerçekleştiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bugünlerde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde altın çağı yaşanıyor. Bu altın çağında, ikili ilişkiler oldukça dinamik. Önümüzdeki dönem, stratejik işbirliği içinde bulunmaya devam edeceğiz. Son seçimler, yüksek katılım ile gerçekleşti. Sayın İlham Aliyev, yüzde 84.5 oy oranıyla ikinci defa cumhurbaşkanı seçildi. İkinci defa seçilmesi, güven göstergesi. Bu önemli bir istikrar göstergesi aynı zamanda. Türkiye, Azerbaycan için; Azerbaycan da Türkiye için çok önemli. Ekonomik işbirliği ile günden güne artan faaliyetler konusunda oldukça memnunuz.”

Türkiye’nin yararına
Bağırov, Azerbaycan’daki istikrarın Türkiye’ye de olumlu etkiler sunacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
“Güçlü bir Azerbaycan, güçlü bir iktidarla mümkün olur. Bu da, Türkiye’nin yararına olur. İkili ilişkiler günden güne daha iyiye gidiyor. Yakın dönemde sıklıkla görüşmeler yapıldı ve bu görüşmeler devam ediyor. Bu durum da bizi sevindiriyor. Türkiye, büyük enerji koridorları ile çevrilen bir ülke olacak. Buna her zaman katkı sağlamaya hazırız.”

‘İnancımız tam’
Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla, dün bir açıklama yayımladı. Bakanlık açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız dün seçimlere ilişkin resmi olmayan ilk sonuçların açıklanmasını takiben Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’i telefonla arayarak, tebrik etmişlerdir. Azerbaycan’ın bölgesinde kazanmış olduğu müstesna konumu ile mükemmel düzeydeki Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine önemli katkıları bulunan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in, önümüzdeki dönemde de gerek Azerbaycan’ın siyasal, sosyal ve ekonomik gelişimine, gerek Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin daha da derinleştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceğine olan inancımız tamdır” denildi.

Bir önceki yazımız olan Engin Alan: Anamdan vekil doğmadım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *