Bütçeye özelleştirme ve vergi dopingi

İlk 8 aylık bütçeyse geçen yılın aksine fazla verdi. 8 aylık performansta vergi ve özelleştirme gelirlerinin etkili olduğunu belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B gelirlerinin ise yıl sonunda bütçede öngörülen 4.8 milyar liranın altında kalmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

Merkezi Yönetim Bütçesi, ağustosta 3.1 milyar lira açık verdi. Bu miktar, geçen yılın aynı ayında 1.5 milyar liraydı. Geçen yıl ağustosta 31.8 milyar lira olan bütçe giderleri de, bu yılın aynı ayında yüzde 10.1 artarak 35 milyar TL oldu. 2013’ün ilk 8 ayında ise bütçe, 231 milyon lira fazla verdi. Bütçe geçen yılın temmuz ayında 246 milyon lira açık vermişken, 2013 Temmuz ayında 312 milyon TL fazla verdi. 2012 Temmuz’da 3 milyar 970 milyon lira olan faiz dışı fazla ise, bu yılın aynı ayında 7 milyar 218 milyon lira oldu.

Seçim bütçesi yok!
Ocak-Ağustos gerçekleşmelerine göre geçen yılın 8 ayına göre harçlar yüzde 41.2, ithalde alınan KDV yüzde 29.6, Damga Vergisi yüzde 28.9, ÖTV yüzde 24.1, Gelir Vergisi yüzde 11.2, Kurumlar Vergisi binde 2 arttı.
Maliye Bakanı Şimşek, bu yıl bütçenin güçlü bir performans sergilediğini ve 8 ayda 231 milyon lira fazla, 38 milyar lira faiz dışı fazla verdiğini belirterek, bunun, “seçim bütçeleri uygulanacak ve bütçe açığı artacak” dedikodularının yersizliğini ortaya koyduğunu belirtti. Şimşek, söylentilerin aksine, gerçekleşmelerin bütçe açığının yıl sonu için öngörülen 34 milyar liranın altında kalabileceğini gösterdiğine işaret etti. Gelirdeki artışta vergi ve özelleştirmelerin de etkili olduğuna işaret eden Şimşek, şunları kaydetti: “Bu yılın 8 ayında vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.6 artarak 216 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Özelleştirme gelirleri de yılın 8 ayında OVP’de öngördüğümüz 4 milyar liranın üzerine çıkarak 8.3 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.
2B’den ise satışların başladığı 15 Nisan tarihinden bu yana toplam 900 milyon lira tahsil edilmiştir. Tahsilatların artarak devam etmesi beklenmesine rağmen, yıl sonunda 2B gelirlerinin bütçede öngörülen 4,8 milyar liranın altında kalması muhtemeldir.”

‘Örtülü’ harcama arttı
Suriye ile hükümet arasında gerginlik yaşanan dönem içinde, örtülü ödenek harcamalarının artması da dikkati çekti. “Gizli hizmet giderleri”, 2013’ün ilk 8 ayında 873 milyon TL oldu. Bunun büyük kısmını, ağustos ayındaki 266 milyon liralık harcama oluşturdu.

Bir önceki yazımız olan PKK yeni Roj TV için vergi topladı başlıklı makalemizde devlet istihbaratı, haraç ve istihbarat hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *