Büşra Akbaş’ın tazminat davası reddedildi

Romatizma teşhisiyle tedavi gördüğü 2 farklı hastanede 20 gün içinde kollarını ve bacaklarını kaybeden lise öğrencisi Büşra Akbaş’ın, hastane ve doktorlar hakkında açtığı 2,5 milyon liralık tazminat davası reddedildi. Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, özel hastane yönünden görevsizlik kararı verirken, mahkeme doktorlara yüklenen kusurun tespitinde görevli mahkemenin kendisi olmadığını belirterek, davanın reddine karar verdi. 16 yaşında kolları ve bacaklarını yitirerek tekerlekli sandalyeye mahkûm olan genç kızın annesi Füsun Gedik, 2 yıllık yargılama sonucunda kimsenin sorumlu gösterilmemesine tepki göstererek Yargıtay’a ardından da AİHM’ye başvurmaya hazırlanıyor.

El ve ayakları karardı
Kartal’da bir lisede eğitim gören Büşra Akbaş, Mart 2010’da, basit eklem ağrıları şikâyetiyle Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada başlayan tedavi özel bir hastane de devam ederken, genç kızın el ve ayaklarında kararma başladı. 20 günün sonunda hayatını kaybetme riskiyle GATA Haydarpaşa Hastanesi’ne sevk edilen Akbaş, güçlükle ikna edilerek, en önemli organlarının kesilmesine karar verdi. Büşra’nın 1 kolu dirsek altından, diğer kolu bilekten, 2 bacağı ise diz altlarından kesildi. Aile, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile özel hastanenin üç doktoru ve Sağlık Bakanlığı aleyhine Anadolu Adalet Sarayı 15. Asliye Hukuk Mahkemesi ve 5. İdari Mahkemesi’ne başvurarak sorumlular hakkında toplam 5 milyon liralık tazminat davası açtı. Ailenin, doktor ihmali ve hatası olduğu iddiasını değerlendiren mahkemenin, konuya ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan istediği ve yaklaşık 14 ay sonra mahkemeye ulaşan raporda ise, doktorların ve hastanelerin olayda hizmet kusuru olmadığı, hastaya standartların dışında herhangi bir tedavi ve tetkik uygulamasının yapılmadığı belirtildi. Raporda, doktorlar tarafından verilen tedavilerde kişisel bir kusur tespit edilemediğini belirten 5 Adli Tıp uzmanı, doktorlar ve hastaneler tarafından kusur oluşturacak bir hususun tespit edilmediğine oy birliğiyle karar verildiğini belirtti.

Mahkeme davayı reddetti
15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada karar açıklandı. Büşra’nın avukatı Necati Bölükbaşı, yeniden inceleme yaptırılarak yeniden rapor alınmasını talep ederken, davalılar avukatları ise Adli Tıp Kurumu’nca tespit edilen raporun yeterince açık olduğunu, bu nedenle davanın reddini talep ettiler. Mahkeme de davayı reddetti.

‘Kızım engelli kaldı sorumlu bulunamıyor’

Anne Füsun Gedik, kararın olayın sorumlularını akladığını söylerken, önce Yargıtay’a ardından AİHM’ye başvuracaklarını belirtti. Gedik, “Sanki olayda Büşra suçlu. Kimse sorumlu değil mi kızımın engelli kalmasında? Doktorların yanlış tedavi uygulamasının cezasını kızım engelli kalarak mı çekecek? Biz doktorların hatasının başka canlara sebep olmaması için hakkımızı uluslararası mahkemelerde arayacağız” dedi.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ayyıldız TİM'den İsrail'e ezan sesi! başlıklı makalemizde Ay Yıldız Tim, AyYıldız Tim ve ezan sesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *