Böyle ceza görülmedi!

Üniversite öğrencisi Aslı Ayan’ın ölümüne neden olan kaza geçtiğimiz mayıs ayında Maltepe Sahil Yolu’nda meydana geldi. İddiaya göre, alkol nedeniyle ehliyetine el konulan Eyüp Hakan Yücel’in kullandığı araç, gece saat 03.00 sıralarında trafik uygulaması yapan polisler tarafından durdurulmak istendi. Ancak Yücel, ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya başladı.
Ardından da Yücel, arkadaşı Mehmet Ali Kazan’la birlikte yolun karşısına geçmeye çalışan Aslı Ayan’a çarptı. Genç kız çarpmanın etkisiyle 33 metre uzağa düşerken, sürücü Yücel olay yerinden kaçtı. Olaydan bir gün sonra teslim olan Eyüp Hakan Yücel, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Birinci derece kusurluydu

Kazaya ilişkin hazırlanan iddianamede, sağ şeritten gitmesi gereken sürücü Yücel’in en sol şeritten gittiği, 50 kilometre olan hız sınırını aştığı ve trafik işaretlerine de uymadığı belirtildi.
Birinci derecede kusurlu olduğu tespiti yapılan Yücel’in ‘Bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu Adalet Sarayı 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada yaptığı savunmanın ardından tahliye edilen Yücel dün görülen duruşmaya da katılmadı.
Duruşmada ilk kez konuşan baba Ali Ayan gözyaşları içinde dün kızının doğum günü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

İndirim yapıldı
“Kızım bugün 21 yaşına bastı. Doğum günü hediyesi olarak ona mezar taşı yaptırmak durumunda kaldım. Kızım bütün tahsil hayatı boyunca başarılı örnek gösterilen bir öğrenci olmuştur. Bu nenle memleketim Hatay’da bir sokağa onun adı verildi. Karar verilirken bu hususun göz önüne alınmasını, verilebilecek en yüksek ceza ile cezalandırılmasını talep ediyorum.”
Ancak Hakim Remzi Özdemir, kazadan 107 gün sonra tahliye olan sanık Yücel’i ‘taksirle ölümüne neden olmak’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Duruşmalardaki iyi hali ve pişmanlığı nedeniyle cezayı 1 yıl 8 aya indiren Özdemir, cezasını ertelediği sanığın 5 yıl boyunca denetime tabi tutulmasına da karar verdi. Aslı Ayan’ın avukatı Tuba Hayriye Bilecik ise kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Sanat demokratikleşti mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *