Böcek soruşturmasında 12 kişi gözaltına alındı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Kemal Yurtnaç’ın makam odasında, “böcek” olarak tabir edilen ortam dinleme cihazının bulunmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında dün operasyon düzenlendi. Milliyet’in aldığı bilgilere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YTB’de böcek bulunduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında dün operasyon için düğmeye bastı. Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara, İstanbul ve Ardahan’da belirlediği adreslere baskın düzenledi. Operasyonda, böcekleri makam odasına yerleştirdikleri iddia edilen A.D. ve F.A. isimli kadınlar ile İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ., iki şube müdürü ve 1 banka çalışanı ile işadamı M.G.’nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılar ifadelerine başvurulmak üzere Ankara Emniyeti’ne getirildi.

Almanya’ya kaçacaktı
Kadınlardan A.D.’nin bir reklam firmasının bulunduğu, F.A. isimli kadınla ve gözaltına alınan B.D.’nin de bu firmada çalıştığı öğrenildi. İddiaya göre, A.D., böcek bulunduğu bilgisinin operasyon öncesinde kamuoyuna yansıması nedeniyle Almanya’ya kaçma hazırlığı yaptığı sırada Ankara’daki evinde gözaltına alındı. A.D.’nin Türkiye ve Almanya vatandaşlıklarına sahip olduğu belirlendi. Yine F.A. isimli kadın Ankara’da, B.D. ise İstanbul’da gözaltına alındı. YTB’ye böcek yarlaştirilmesi olayının da A.D., F.A. ve B.A. tarafından planlandığı öne sürüldü.
İki kadının böceği, kurumdaki bir gönül ilişkisinden kaynaklı olarak kendilerine yapılan başvurudan sonra odaya yerleştirdiği iddia edilmişti. Bu iddiayla birlikte, iki kadının, kurumdaki ihaleler ve bazı kişilerin özel hayatına yönelik bilgi almak için dinleme yöntemine başvurmayı planladığı da bildirildi. Bu bilgilerin de kurumdaki ihaleleri alabilmek için şantaj amaçlı kullanılmasının hedeflendiği iddia edildi.

İranlının haberi yok
YTB’ye yerleştirilen böceğin içinden çıkan GSM hattının İran uyruklu bir kişi üzerine alındığı ortaya çıkmıştı. Ancak bu hattın, İran uyruklu bu kişinin daha önce İstanbul’a yaptığı bir seyahat sırasında pasaportunun izni olmadan alınan fotokopisi ile temin edildiği anlaşıldı. Soruşturmada Yurtnaç’ın makam odasındaki böceğin 15 Şubat 2013 tarihinde buradaki üçlü prize yerleştirildiği anlaşıldı.
Yurntnaç’ın makam odasındaki böceğin içinden çıkan GSM hattının da İran uyruklu kişi üzerine alınan bu hat olduğu anlaşıldı. Bu hattın karşıdan yapılan arama sonucu otomatik olarak devreye girdiği tespit edildi. Burada yapılan konuşmaların da kaydedildiği değerlendirildi. Yaklaşık 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu gerçekleştirilen operasyon İller Bankası’na da uzandı. A.D. ve F.A.’nın bağlantılarını inceleyen polis, iki kadının İller Bankası’ndan rüşvet vererek bir tanıtım ihalesi de aldığını tespit etti. A.D. ve F.A.’nın, bu ihaleyi alabilmek için genel müdür yardımcısı Ö.F.İ.’ye rüşvet verdiği idda edildi. Ö.F.İ. ile bankadaki iki şube müdürü ve bir memurun da bu kapsamda gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyonda gözaltına alınan işadamı M.G.’nin, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun misafiri olarak gittiği ve bu kentte gözaltına alındığı öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Gül, El Kaide hakkında konuştu başlıklı makalemizde abd, abdullah gül ve Azaz hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *