Böbrek çetesi çökertildi!

Ankara polisinin, maddi durumu kötü kişilerden para karşılığında aldığı böbrekleri, nakil bekleyen hastalara satan uluslararası böbrek çetesine düzenlediği operasyonda ilginç ayrıntılar gün ışığına çıkmaya devam ediyor. Çete lideri olduğu iddia edilen TEİAŞ’ta teknisyen olarak çalışan T.D.’nin de böbrek hastası olduğu, 5 yıl önce çetenin ikinci adamı olan N.S. ile tanışarak, yasal olmayan şekilde böbrek nakli yaptırdığı bildirildi. T.D.’nin daha sonra N.S. ile birlikte çalışmaya başladığı iddia edildi.

8 zanlıya adli kontrol
Operasyon kapsamında gözaltına alınan 40 zanlıdan 24’ü emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla çarşamba günü serbest bırakılmıştı. Adliyeye sevkedilen 16 zanlı dün savcılık sorgularının ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevkedildi. Hakim karşısına çıkan zanlılardan aralarında örgüt lideri T.D., yardımcısı N.S., örgüt yöneticisi İ.S.’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer 8 zanlı ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında 2 profesör, şu an İçişleri Bakanlığı’nda Hukuk Müşaviri olarak görev yapan eski kaymakam, İbn-i Sina Hastanesi’nde görevli bir laborant, Mısır Konsolosluğu’nda çalışan bir görevli de bulunuyor.
T.D. ve adamlarının, diyaliz merkezlerini takip ederek böbrek hastası olan ve nakil bekleyen maddi durumu iyi kişileri tespit ettiği, daha sonra da bu kişilere, böbreklerini satışa çıkaran maddi durumu kötü kişilerin böbreklerini naklettikleri tespit edilmişti. Çetenin alıcı ve vericileri Mısır ve Irak’a götürerek, kendileri için çalışan doktorlara ameliyat ettirdikleri belirlenmişti.

Birlikte çalışmışlar
Çete lideri olduğu öne sürülen, TEİAŞ’ta teknisyen olarak çalışan T.D.’nin de böbrek hastası olduğu öğrenildi. T.D.’nin, 5 yıl önce çetenin ikinci adamı olan N.S. ile tanışarak, yasal olmayan şekilde böbrek nakli yaptırdığı tespit edildi. T.D.’nin daha sonra N.S. ile birlikte çalışmaya başladığı kaydedildi.
Mahkemede serbest kalan İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri, eski kaymakamın da bir süre önce çete ile anlaşarak böbrek nakli yaptırdığı kaydedildi. Bu kişinin daha sonra çeteye böbrek nakli yaptırmak isteyen zengin hasta bularak aracılık yaptığı öne sürüldü. Bu kişinin bulduğu her müşteri başına çeteden 20 bin TL aldığı öne sürüldü.

Profesörler de var
Mahkemeden serbest kalan 2 profesörün de Ankara’da özel olarak muayenelerinin bulunduğu ve çeteye tıbbi konularda yardım ettiği öne sürüldü. Bu kişilerin çetenin yaptırdığı böbrek nakilleri sonrasında hastaların tedavilerini yürüttükleri, sağlık kontrolünden geçirdikleri iddia edildi. 2 profesörün de bunun karşılığında çeteden maddi menfaat sağladığı kaydedildi.
Yine serbest kalan İbn-i Sina Hastanesi’nde çalışan laborantın da çeteye maddi menfaat karşılığında yardım ettiği iddia edildi. Bu laborantın, doku ve kan örneklerini verici ve alıcının Türkiye’deki nakil sistemine girmemesi için farklı isimler üzerine yaptığı anlaşıldı.

 

Anlattıkları yürek burktu
Böbreklerini satmak için çeteyle anlaşan kişilerin hikayeleri ise yürekleri burktu. Böbreklerini satanların büyük çoğunlunun maddi durumları iyi olmayan kişilerden oluştuğu ve bunu ailelerinden sakladığı öğrenildi. Böbreğini satan 20 yaşındaki bir gencin, “Ailem çok zor durumdaydı, onları kurtarmak için böbreğimi sattım. ailemin haberi yoktu, pişmanım” dediği öğrenildi. 35 yaşındaki iki çocuk sahibi bir kişinin de, “Yüklü miktarda kredi kartı borcum vardı, ödeyebilmek için böbreğimi sattım” dediği
kaydedildi.

Bir önceki yazımız olan Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi başlıklı makalemizde Dormen Tiyatrosu, Ezel dizisi ve Ramiz Dayı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. yusuf says:

    böbregimi satıyorum 0rh- yaş34 ilgilenenler mesaj atsın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *