Ayhan Sincek: BES yurtçapında büyümeli

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bireysel emeklilik sisteminin Anadolu’da yaygınlaşarak büyümesiyle, ülke ekonomisine daha uzun vadeli kaynak sağlanacağını söyledi

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) Ekim 2014 itibariyla 4 milyon 880 bin kişiyi ve fon büyüklüğünün de 32 milyar lirayı aştığını belirtti. Sistemin en hızlı büyümeyi son yirmi ayda yaşadığını ifade eden Sincek sözlerine şöyle devam etti:
“EGM verilerine göre katılımcıların yaklaşık yüzde 30’u İstanbul’dan, yüzde 9,3’ü Ankara’dan ve yüzde 7,5’i İzmir’den oldu. Bu illeri sırasıyla Antalya, Bursa, Adana, Kocaeli, Muğla, İçel ve Konya izledi.Bu illerin yanı sıra Anadolu’nun diğer illerinde de bireysel emekliliğe yüksek bir ilgi olduğunu biliyoruz. Faizsiz, katılım esaslı ürünlerimizi sunup bireysel emekliliği çok iyi anlattığımızda buradaki potansiyeli çok iyi değerlendireceğimize inanıyoruz.”
‘Bayrağı devraldık’
2013’ün başından itibaren başlayan yüzde 25’lik devlet katkısıyla beraber BES’te büyüme ivmesinin arttığını ifade eden Sincek, “BES’e, ülkemizde başladığı 27 ekim 2003 tarihinden 2012 sonuna kadar geçen 110 ayda 3,1 milyon kişiyi katılmıştı ve fon büyüklüğü de toplam 20 milyar liranın biraz üzerine çıkmıştı.
Devlet katkısıyla son 20 ayda, 1,6 milyon kişi daha BES’e katıldı ve toplam fon miktarı bu süre içinde 10,5 milyar lira artış gösterdi. Son 20 ayın performansını 2012 sonuna kadar olan 110 ayla karşılaştırdığınızda, katılımcı sayısında da fon artışında da yüzde 50’nin üzerinde daha başarılı olunduğu görüyoruz. Devlet katkısı, bireysel emekliliğin Anadolu’da da yaygınlaşması için bir tohum attı. Şimdi bayrağı devralma sırası bizde” dedi.

Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı

Bireysel emeklilikte son durum 2014

Bireysel Emeklilik Fonları Türkiye’de büyüyor

 

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *