Ayhan Bölükbaşı Muhteşem Yüzyıl’ın Gizli Dünya’sını anlattı

“Muhteşem Yüzyıl” kadar Star TV’de ekrana gelen belgeseli de büyük yankı uyandırdı… İlk bölümü reyting birincisi olan “Muhteşem Yüzyıl – Gizli Dünya”yı projenin tasarımcısı Ayhan Bölükbaşı ile konuştuk, kamera arkasını araladık…

“Gizli Dünya” galiba Türk televizyonlarında daha önce yapılmayan bir belgesel türü… İlk fikir nasıl ortaya çıktı?
Muhteşem Yüzyıl”, gerçekten adı gibi “muhteşem” bir yapım… Konusuyla, oyuncularıyla, senaryosuyla, dekoru, kostümleri, takıları hatta müziğiyle… “TV dizisi” kavramını değiştirecek kadar çıtayı yukarı çıkaran “Muhteşem Yüzyıl” karşısında bir haberci olarak tepkisiz kalamazdım… Yapımcısı Timur Savcı arkadaşımdır ve mutlaka bu eserin yapım belgeselinin yapılması gerektiğini söylediğimde ikna süresi çok kısa oldu… Sağolsun bana güvenerek dizinin kimseye açılmayan kapısını açtı…Ve sonuçta sekiz bölümlük benzeri olmayan bir yapım belgeseli ortaya çıktı…

Peki süreç nasıl işledi ? Neler yaptınız ?
Muhteşem Yüzyıl” Show TV’de başladı ardından Star TV’ye transfer oldu. Show TV’de yayına başladığında ben de Show TV Haber Koordinatörü’ydüm. “Muhteşem Yüzyıl” ekibi özellikle Nermin Eroğlu ve Şeyba Tüysüzoğlu’yla koordineli olarak çalıştık o dönem. Haber merkezi ekibi önemli sahnelerin çekiminde sete gitti ve o sahneler nasıl hazırlanıyor? Kamera arkasında neler oluyor? Yaşanan zorluklar, ilkler vs. hepsini çekti. O dönemde iki bölüm halinde hazırladığımız belgeseli Show TV yayınladı..
Ancak Show TV’de yayınlanan yapım belgesellerinde Timur Savcı, dizinin mutfağını göstermeyi istemedi. Dizinin inandırıcılığını etkilemek istemiyordu.. Biz de birçok görüntüyü yayınlamamıştık..
O dönemde farkındaysanız oyuncular asla kostümle röportaj bile vermedi,sete hiçbir kamera sokulmadı.. Bu çok doğru bir karardı.. Bu disiplin “Muhteşem Yüzyıl”ı şimdi bir dünya markası haline getirdi… Ekip Star tv’ye transfer olunca biz de tüm ham bantları kendilerine teslim ettik..


Peki sonra?
Sonra, “Muhteşem Yüzyıl”ı izlerken içim gidiyordu… Çekilen savaş sahneleri ya da başka özel sahneleri izlerken kamera arkasında olanları diziden daha çok merak ediyordum ve ekibin kamera arkasını çektiğini umuyordum… Ve bir yıl sonra Show TV el değiştirdi ,biz de uzun yıllar emek verdiğimiz kanalımız dediğimiz Show TV’yle yollarımızı ayırdık. Aynı gün “Muhteşem Yüzyıl”ın yürütücü yapımcısı ya da olmazsa olmazı diyelim, Nermin Eroğlu beni aradı ve “Biz acayip işler yapıyoruz sen nerdesin?” dedi… Buluştuk ne yapabileceğimizi, nasıl yapacağımızı konuştuk ve ortaya “Gizli Dünya” eseri çıktı..
Dört yıldır ekranlarda olan bir dizinin kamera arkası belgeselini hazırlamak da bayağı zor olmalı , bölümleri nasıl oluşturdunuz ?
Elimizde ne kadar çok malzeme olduğunu, çekimlerin bitmesine yakın montaj setine yüklediğimizde anladık. Saatler süren görüntüler yanında tam 56 kişiyle yapılan röportaj vardı… Ve tabii her biri neredeyse bir sinema filmi uzunluğunda 130’u aşkın bölüm vardı. Açıkçası o anda çok korktuk. Biz bu işin içinden nasıl çıkarız diye panikledik. Editörümüz Ece Öziş’le montaj setinden çıkıp Yeniköy’de bir kafeye gittik, hiç konuşmadan uzun süre oturduk. Tam bir kaos… Sonra birbirimize moral vererek, derin bir nefes aldık ve kolları sıvadık. Ece evine gitti, büyük bir bavul hazırladı ve bize taşındı. Çünkü bizim yolda kaybedecek bir anımız bile yoktu. Tam dört ay, haftanın her günü çalıştık.

Belgeseli de dizi kadar izlendi… 

Galiba ilk bölüm reytinglerde büyük başarı gösterdi..
Evet, Total, AB ve ABC1 gruplarının tamamında ilk 100’de birinci oldu. Tabii “Muhteşem Yüzyıl” gibi çok başarılı bir yapım olunca belgeseli de bu başarıyı getirdi. Bir belgesel ilk kez bu kadar izlendi.

Kaç bölümden oluşan bir belgesel bu?
Sekiz bölümden oluşuyor. Dizinin son bölümüne kadar biz de kamera arkasında sahnelerin hazırlığını ve nasıl çekildiğini kaydettik.
Gizli Dünya”nın her bölümü için ayrı bir içerik oluşturduk. İlk bölümde “Muhteşem Yüzyıl”ın dekor kostüm ve takılarının hazırlanma öyküsünü ekrana getirdik. Şu soruların yanıtllarını aradık? Kostümler hazırlanırken her karaktere göre nelere dikkat edildi, tarzlar nasıl belirlendi, renk ve desen seçimi nasıl yapıldı, hangi kaynaklar kullanıldı? Tüm kadınların hayallerini süsleyen takılar nasıl tasarlandı?


Peki ya diğer bölümler?
İkinci bölümde ise bütün dünyanın merak ettiği haremin kapısını araladık. Dizide kurulan haremle gerçek haremin benzerlik ve farklarını ele aldık. Tabii “Muhteşem Yüzyıl” yayına başladığında en çok eleştiri alan tarafı da haremdi. Biz “Gizli Dünya”da “Muhteşem Yüzyıl”ın bir kurgu olduğu gerçeğini hiç unutmadan ve unutturmadan tarihe de ışık tutmaya çalıştık.
Aynı bakış açısıyla üçüncü bölümde de Mohaç Meydan Savaşı, Viyana Kuşatması, Budin Seferi gibi Kanuni Sultan Süleyman’ın 46 yıllık iktidarı süresince çıktığı seferler ve zaferlerin nasıl canlandırıldığını anlattık.

Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i ihtişam sergisi açıldı

 Muhteşem Yüzyıl’ın sinema filmi gelecek mi?

 Muhteşem Yüzyıl’ın belgeseli: Gizli Dünya

At bile müthiş oynadı

“Mohaç Meydan Savaşı çekimlerinde, dünyanın en kısa sürede elde edilen zafer sonrası ovada yüzlerce yardımcı oyuncu ölü taklidi yaparak yatıyordu. Yanlarında da bir at aynı şekilde… O at, seyisi tarafından kulağına ninni fısıldayarak uyutuldu, o anlarda Edirne’deki ovada yüzlerce kişi vardı ve çıt çıkmıyordu. Bu inanılmaz çaba sadece 10 saniyelik bir görüntü alabilmek için verilmişti. O bölüm yayınlandığında belki de çoğu seyircinin farketmediği o atın oyunculuğunu belgesel gözler önüne serdi.
Belgeselin dördüncü bölümünde dört sezonun akılda kalan özel sahnelerin kamera arkasını ekrana getirdik.
‘Neler bunlar?’ dersek, gut hastası olan Kanuni’nin buz dolu küvete sokulması ve o anlarda babası Yavuz Sultan Selim’in hayalini görerek kendine gelmesi sahnesi vardı.
Barbaros Hayrettin Paşa’nın cenazesi sahnesi de çok özeldi mesela… Kanuni tek başına tabutun başında durur, aslında bir kalabalığın ortasındadır ama arkadaşını kaybetmiş büyük bir yalnızlık içindedir… Yönetmenler Mert Baykal ve Yağız Akaydın dahiyane bir çekim tekniğiyle bu duyguyu verdiler. O sahnede hiçbir montaj hilesi olmadığını gösterdik “Gizli Dünya”da.

Belgeselde ayrıca ‘Muhteşem Yüzyıl’ fikrinin doğuşu, oyuncuların seçimi, deneme çekimleri, senaryo yazım süreciyle, müziklerinin öyküsü var.
Ayrıca dizinin yayınlandığı Çin, Afganistan, Pakistan, Baltık ve Arap ülkeleri, Balkanlar, Yunanistan, Gürcistan’da çekimler yaptık, insanların ‘Muhteşem Yüzyıl’ hakkındaki görüşlerini aldık.”

Bu belgeselde neler ilk? Diğer yapılan kamera arkası programlardan farkı ne?
İlk kez bu kadar kapsamlı bir çalışma yapıldı. Bir TV dizisinin yapım hikayesi ilk kez bu şekilde ele alındı, belgesel konsepti belirlendi ve tüm bölümler buna göre hazırlandı… Kamera arkası yaşanan aksaklıklar komiklikler olmadı yani. Ne neden öyle çekildi, ne anlatılmak istendi ve neden o yol seçildi ,tarihte bunun yeri nasıldı gibi… Ne diyeyim, televizyon ve sinema alanında eğitim alan ya da almak isteyen tüm gençlerin “Gizli Dünya”yı başuçlarında saklaması gerekiyor, çok işlerine yarayacağını düşünüyorum.
Editörümüz Ece Öziş, kurgu editörümüz Çağrı Ece de, ben de böyle süper bir sette mükemmel insanlarla bir arada olduğumuz için çok mutluyuz, gerçekten muhteşem bir ekip ve zaman içinde biz de ekibin bir parçası oluverdik.

Meryem Uzerli böyle keşfedildi

“Bu bölümde birçok oyuncunun ilk deneme çekimleri de vardı. Meryem Uzerli’nin nasıl keşfedildiği anlatılırken, 2010 yılındaki ilk deneme çekimleri, rolü nasıl aldığı ilk kez yayınlandı.
‘Payitaht Sevdası’ ve ‘Şehzadeler’ bölümünde ise tarihin en dramatik ölümleri olan ‘Şehzade Mustafa’nın babası tarafından boğdurulması ve ‘Şehzadeler Savaşı’nı hem tarihi gerçekleri tarih danışmanlarının bilgileri ışığında ele aldık hem de o milyonları ekrana kilitleyen sahnelerin kamera arkasında yaşananları derledik.”

Hava şartları bile boğulmasını istemedi

“Şehzade Mustafa’ın otağda boğdurulduğu o sahne için meteorolojik koşullarla büyük bir mücadele yaşandı. Kopan fırtınada çadırlar ve teknik ekipman uçtu, aynı günde güneş açtı, yağmur yağdı. Bu da yetmedi kar yağdı, sanki doğa bile şehzadenin ölümüne karşıydı. O sahnenin çekilmesini bile istemiyordu. Sette o gün konuşulan bu oldu.”

 

Bir önceki yazımız olan Küçük Mutfak Sırları'nın sunucusu Ece Zaim başlıklı makalemizde Ece Zaim, Ece Zaim kimdir ve Ece Zaim röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *