Aydın Bahar: Sapanca Gölü’nün yok olması önlenmeli

SASİAD Başkanı Aydın Bahar, kanayan yara haline gelen Sapanca Gölü’nün yok olmasını önleyecek çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi

Sakarya Sanayici ve İş Adamları Derneği (SASİAD) Başkanı Aydın Bahar, şehrin fiziki, jeopolitik, ekonomik ve tarım alanları açısından çok önemli bir konumda olduğunu söyledi. Şehirde çözülmesi gereken sorunlar bulunduğunu da dile getiren Bahar, “Sapanca Gölü kanayan yaradır. Önce Sapanca Gölü’nün bir sahibi olmalı. Ancak ondan sonra Sapanca ile ilgili çalışmalar yapılabilir. Yok olmasını engelleyecek çözümler üretebiliriz. Sapanca dünyada kendi kendini yenileyebilen üç gölden biri. Su fabrikaları sahipleri gelecekte hiç üretememektense şimdi yüzde 10-20’lerde üretimi kısmalı. Bu tam çözüm değil tabii ki ama çözüm yönünde bir başlangıç. Bugünden itibaren tedbir alınırsa süreç 5-10 yıl devam eder ama kurtarılabilir” dedi.

‘Kayıtdışı önemli sorun’
Bahar, şehirdeki iş insanlarının en önemli sorununun kayıtdışı ekonomi olduğuna da işaret ederek, şunları söyledi: “Merdiven altı tabir ettiğimiz kayıtdışı çalışan firmalarla mücadele edemiyoruz. Bir taraf tüm sorumluluklarını yerine getirirken diğer taraf kaldırım üstünde gayri resmi iş yapıyor. Nasıl mücadele edilebilir?
Hükümet bu konuda önemli adımlar atıyor ama daha çok olmalı. Sadece ticarette değil tarımda da kayıtdışı var. Kayıt altına alınmalıyız. Kayıt altındakiler denetlenirken kayıtdışındakilerin mendil sallamasını durdurmalıyız.
Vergi yükleri, sicil affı konusunda beklentilerimiz var. Merkez Bankası ve diğer bankalar sicil affına kıymet vermeli. Bir işletme kurulurken ana paranın büyük kısmı altyapı ve inşaata harcanıyor.”

‘Şehre fuar alanı kazandırmalıyız’

Şehrin dış mekan süs bitkiciliği konusunda da bir üs olma özelliği kazandığını dile getiren Aydın Bahar, Sakarya’nın önümüzdeki süreçte marka şehir olabileceğini, şehrin geleceği olan Karasu Limanı’nın bir an önce bitirilmesi gerektiğini kaydetti. Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ekonomik anlamda şehrin sıkıntıları var. Sakarya ürünlerini kendine, diğer illere ve yurtdışına tanıtamıyor. Bunun çözümü de düzenlenecek fuarlardan geçiyor. Sasiad, devreye soktuğu geçen yıl 12’incisi düzenlenen Expo-Santek Fuarı’nı bu yıl fuar alanı olmaması nedeniyle yapamadı. Fuar merkezi olması gerekiyor. Kendimizi tanıtmak için diğer illere seyahatler düzenliyoruz. Bu konuya SATSO ve diğer sivil toplum kuruluşları da destek vermeli. Sakarya’ya mutlaka bir fuar alanı kazandırılmalı.” Aydın Bahar, Sasiad’ın 1991 yılında 39 kişiyle ilde kurulan ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu da aktardı.

Halit İnci: Ulaşım projesi ekonomimize hareket getirir

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *