Ay tutulmalarının dikkat çekici özelliği

Astronomik açıdan Ay tutulmaları her zaman Güneş tutulmalarına eşlik eder. Bu dönemde, 15 Nisan Tam Ay tutulması ardından 29 Nisan’da Halkalı Güneş tutulması olacak. Önümüzdeki Ay tutulmalarının dikkat çekici özelliği, ardarda gelen dört Ay tutulmasının da tam Ay tutulması şeklinde gerçekleşecek olması. Diğer söz konusu tam Ay tutulmaları 8 Ekim 2014, 4 Nisan 2015 ve 28 Eylül 2015 tarihlerinde olacak.

Başlangıç ve bitişler
Tutulmalar Astroloji’de değişim ve yenilenmenin işaretleri olarak görülürler. Bu dönemlerde dikkat çeken bitişler ve yeni başlangıçlar gerçekleşir. Tam tutulmalar da yoğunlaştırıcı güce sahiptir. Herhangi bir değişimin daha yoğun ve güçlü bir şekilde vurgulanması anlamına gelir. 15 Nisan’daki Ay tutulması Terazi burcunda ve yanan yol” adı verilen, belalı, tartışmalı ve şiddetin öne çıktığı bir alanda gerçekleşti. Bu nedenle, içinde bulunduğumuz dönemde tartışma ve sıkıntı getirebilecek koşullar, hukuki alanda tartışmalar (Terazi: Adalet, denge) ve özellikle ülkemizin iç işlerinde daha fazla kargaşa yaşanabilir. Tüm bunların yanında bu dönemde ülkemizde etnik ayrımcılığı tetikleyebilecek riskli durumlara, düşmanlıklara dikkat etmek gerek. Özellikle Temmuz ayından sonra ve 2014 sonuna doğru barış sürecine yönelik tartışmalar ve iç işlerinde karışıklıklar, halkı yoran, rahatsız eden, kısıtlayan koşullar söz konusu olabilir.

Yeni bir düzenleme
Kişisel hayatımızda ise Ay tutulması özellikle ilişkilerimize ve ortaklaşa konulara güçlü bir vurgu yapmakta. Bu dönemde, yolunda gitmeyen ilişkiler, evlilikler ve iş ortaklıkları sona erebilir. İlişkilerimizde temizlik yapmak durumundayız. Nitekim geçtiğimiz Aralık ayında Terazi burcuna ilerleyen Mars şimdi geri gidiyor. Başka bir deyişle, Aralık ayından bu yana bozulan dengelerde yeni bir düzenlenme ve arınma söz konusu. Kişisel ilişkilerimizde yenilenmeye açık durmalıyız. Ayrıca bu dönemde gökyüzü son derece gergin ve öncü burçlarda büyük kare oluşuyor. Böyle zamanlarda, bizi oyalayan, sürükleyen, zorlayan koşullar ve sorunlar karşısında acil çözümlere, ani kararlara başvurabiliriz.
Bu arada 29 Nisan’da gerçekleşecek Güneş tutulması ise özellikle ekonomi alanında istikrarın ve huzurun zorlanabileceği bazı çalkalanmalar yaratabilir. Bu açıdan 27 Nisan 6 Mayıs arasındaki döneme özellikle dikkat etmek gereği var.

‘Kanlı ay’ büyüledi

Son 500 yılda sadece 3 kez gerçekleşen “Kanlı Ay Tutulması” olarak tabir edilen astronomi olayı izleyenleri büyüledi. dünyanın birçok ülkesinde insanlar tarihi anın izlemek için sokaklara çıktı… “Kanlı Ay Tutulması” olarak adlandırılan astronomi olayı dün sabah Türkiye saatiyle 08:58’de başladı ve 78 dakika boyunca sürdü. Tutulmanın en iyi gözlemlenebildiği Kuzey ve Güney Amerika’da milyonlarca insan bu tarihi ana şahit olabilmek için sokaklara çıktı. ABD’nin Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise resmi internet sitesi üzerinden canlı tutulma yayını gerçekleştirdi. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile başlayan tutulma sırasında Ay kırmızı renge büründü. Tutulma, 28 Eylül 2015’te sona erecek “tetrad” adı verilen dört tutulmanın ilkiydi. Bu tarzda dörtlü tutulma son 500 yıl içerisinde sadece üç kez meydana geldi.

R.Hakan Kırkoğlu

Bir önceki yazımız olan Woo Hoo Çıtır Lezzetler'de çıtır mantı başlıklı makalemizde cem kılıç, mantı ve mantıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *