‘Avukatlar başörtülü duruşmaya çıkamaz’

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın avukat eşi Zübeyde Kamalak, Danıştay 8. Daire’nin, avukatların başları açık görev yapacağını düzenleyen Avukatlık Meslek Kuralları’nın 20. maddesindeki “başları açık” ifadesinin yürütmesini durdurmasının ardından Ankara 2. ve 11. Aile Mahkemeleri’ndeki duruşma salonuna başörtüsüyle girmek istedi. Ancak, Kamalak, her iki duruşmaya da alınmadı.
Kamalak, iki ayrı aile mahkemesinde görev yapan hâkimler İlhan Kadıoğlu ve Mustafa Karadağ’ı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını uygulamadıkları gerekçesiyle HSYK’ya şikayet etti. Bu şikâyet üzerine iki hâkim hakkında HSYK tarafından soruşturma başlatıldı.

‘Dini simge tarafları etkiler’
Hakkında soruşturma başlatılan Ankara 11. Aile Mahkemesi hakimi Mustafa Karadağ, Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri sıfatıyla yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Avukatlık netice itibarıyla bir kamu hizmetidir. Davanın görülmesinde aktif rol alır. Yargıç ile aynı kurallara tabi olmalıdır, yargıçlar başörtülü duruşmaya çıkamıyor ise avukatların da başörtülü çıkmasının olanağı bulunmamaktadır. Tarafsızlığın önemini izaha ihtiyaç yoktur. Kararların adil olması yetmez, adil verildiğine inancın sağlanması zorunludur. Yargıcın veya karşı tarafın bir dini simge ile etkilemek istenmesi kabul edilemez. Bu aynı zamanda adalete erişimin engellenmesi sonucunu doğurur.”
HSYK’nın soruşturma kararını değerlendiren avukat Kamalak ise “Ne bu olaylar yaşansaydı ne de bu durum oluşsaydı. Kendi adıma da onlar adına da hukuk devletinde bunu yaşadığımız için üzülüyorum” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan 28 Şubat davası gergin geçti başlıklı makalemizde 28 şubat davası, darbe ve emekli Korgeneral Engin Alan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *