Avrupa’nın en güzel Noel pazarları

Kış soyunun kemiklerimize işlediği bugünlerde Avrupa’yı Noel heyecanı sardı. Hristiyan aleminin 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağladığı gece kutladığı Noel, şehirlerin rengarenk ışıklara büründüğü, çam ağaçlarının ailecek süslendiği, çocukların Noel Baba’nın getireceği hediyeleri sabırsızlıkla beklediği, kültürel bir kutlamaya dönüştü. Kış aylarının ve Noel’in değişilmez bir parçası da Şehir meydanlarını süsleyen Noel pazarları. Her yıl aralık ayı boyunca kurulan Noel pazarları, ahşaptan yapılmış küçük kulübelerde ziyaretçilere hediyelik eşyalar, kıyafetler ve yöresel el işlerinin yanı sıra, soğuk havaya ilaç gibi gelen sıcak şarap ve tarçınlı ekmek sunuyor.

16.yüzyılda Fransa ve Almanya’da başlayan Noel pazarları bugün artık Avrupa’nın bütün ülkelerinde görebileceğimiz bir gelenek halini aldı. İşte Avrupa’nın en güzel Noel Pazarları…

Almanya Noel Pazarı

Noel Pazarı Almanya

Noel’i Berlin’de kutlamak

Dünyanın en eski Noel pazarının sahibi Almanya, Noel’i doyasıya yaşayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Başkent Berlin’in meydanlarına kurulan Noel pazarlarının arasında en büyüğü ve en ünlüsü hiç kuşkusuz Gendarmenmarkt Noel Pazarı. Ziyaretçilere Alman, İtalyan ve Fransız geleneksel yemeklerini sunan pazar, ayrıca akrobatların, hokkabazların ve ateş dansçılarının gösterilerine sahne oluyor.

Şehrin diğer bir meydanı Postdamer’a kurulan Noel pazarı ise daha sportif bir ortamda geçiyor. Avrupa’nın en uzun kızak pistine sahip Postdamerda, kızak kaymak, buz pateni yapmak ve körling oynamak mümkün. Her yıl üç milyon turistin ziyaret ettiği Berlin’in Noel Pazarları, Avrupa’nin dört bir yanından gelen esnafın sunduğu yöresel eşya ve yemeklerle, ziyaretçileri sihirli bir yolculuğa çıkarıyor.

Fransa’nın en eskisi, Avrupa’nın en büyüğü

Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bulunduğu Strasbourg, Avrupa’nın en büyük Noel pazarına da ev sahipliği yapıyor. Strasbourg katedralini önüne kurulan tarihi Noel pazarı, Fransa, Almanya, Belçika ve İsviçre’den gelen milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi diyoruz çünkü Strasbourg’daki Noel pazarının geçmişi 1570’lere kadar dayanıyor. Katedral meydanına sığmayan ve şehrin sokaklarına yayılan yüzlerce ahşap kulübe, insanlara Noel’in güzelliğini hatırlatıyor. Ziyaretçileri sıcak şarap eşliğinde bir peri masalına götüren Strasbourg Noel pazarını Kleber meydanındaki 35 metre yüksekliğinde, dev çam ağacı taçlandırıyor.

Viyana’da Noel keyfi

Noel döneminde insanın için ısıtan diğer bir yer ise Viyana’da Belediye Saray yakınlarına kurulan Noel pazarı. “Christkindlmarkt”leriyle gurur duyan Viyanalılar, her yıl şehirlerini rengarenk süslemelerle donatarak Noel’i coşkuyla kutluyor. Avusturya’nın yerel yiyecek ve içeceklerinin yanı sıra, çocuk korolarının ve klasik orkestraların verdiği konserler, Noel’in büyülü atmosferini çok güzel tamamlıyor. Berlin ve Stasbourg’a göre çok daha az turist çeken Viyana Noel pazarları, ziyaretçilere daha sakin ve keyifli bir ortam sunuyor. Noel’den sonra “yılbaşı” pazarına dönüşen standlar, Viyanalılara Noel’in keyfini bir kaç hafta daha yaşama olanağı sağlıyor.

Prag meydanı Noel pazarı

Prag meydanı Noel pazarı

Sihirli şehir Prag

Aralık ayı gelince Noel’in büyüsü Prag’ın göz kamaştırıcı siluetiyle birleşiyor. Eğer Noel dönemi yolunuz Prag’a düşerse, kendinizi bir peri masalında hissedeceğinizi garanti edebiliriz. Şehrin tarihi meydanına kurulan ve yüzlerce küçük kulübeden oluşan Noel pazarında, ziyaretçilere el yapımı ahşap oyuncaklar ve takılar, kokulu mumlar, yöresel kıyafetlere bürünmüş kuklalar ve elbette yerel Çek içecekleri bulunuyor. Bunlardan en ilginci “medovina” adını verilen baldan yapılmış alkollü bir içecek. Şehrin gizemli sokaklarında çıkacağınız gezinti boyunca size sokak gösterileri eşlik ediyor olacak.

Finlandiya Noel Pazari

Finlandiya Noel Pazari

Laponya’da, Noel Baba’nın evinde bir Noel geçirmek

Noel’i geçirebileceğiniz en orijinal yerlerden biri hiç kuşkusuz ki, Noel Baba’nın evinin bulunduğu, kutup çizgisinin kuzeyinde kalan, Finlandiya’nın Laponya bölgesi olacaktır. Rovaniemi Noel pazarının diğerlerine göre en soğuğu olacağını baştan söyleyelim. Noel Baba’nın evinin yakınlarında kurulan pazar, ziyaretçilere unutulmaz anlar sunuyor. Köpekler tarafından çekilen kızakların üstünde Şehir turuna çıkabilir, Noel Baba’nın evini ziyaret edebilir, biraz ansınız varsa kendisini geyikleriyle hediye dağıtmaya çıkarken görebilirsiniz.

Avusturya Noel Pazarı

Avusturya Noel Pazarı

Kopenhag, Brüksel ve diğer başkentler

Danimarka için, Kopenhag’a kurulan Noel pazarı, ülkenin en büyük müzik festivali Roskilde kadar önemli. Danimarka’nın dört bir yanından ve İsveç’in güneyinden yüzbinlerce turisti kendine çeken Noel Pazarı, Şehrin en büyük meydanı olan Tivoli’ye kuruluyor. 2000’deki UEFA finalinde Arsenal ve Galatasaraylı taraftarların kavgasına sahne olan Tivoli meydanı, normal zamanlarda oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bir ortam sunuyor. Noel ışıkları, sıcak şarabın tarçınlı kokusu ve klasik müzik eşliğinde Kopenhag’da güzel bir zaman geçireceksiniz.

Belçika’nın başkenti Brüksel’e kurulan Noel Pazarı’nın da Kopenhag’dan aşağı kalır yanı yok. Şehrin merkezi olan Grand Place’dan 2 km boyunca uzanan caddelere yayılan pazar, keyifli bir ortamda şehri gezebilmenizi sağlıyor. Oldukça uzun bir buz pistine sahip Noel pazarı, ziyaretçilere eğlenceli bir program sunuyor.

Yukarıda saydığımız şehirlerde bulunamayacaksınız, üzülmeye gerek yok çünkü neredeyse her Avrupa ülkesi kendi Noel pazarını kuruyor. Buna 500.000 nüfuslu Lüksemburg ve hatta 35.000 nüfuslu mikro-devlet Liechtenstein da dahil. Noel pazarlarını ziyaret edebileceğiniz diğer başkentler arasında, Stockholm, Paris, Londra, Oslo ve Varşova var.

[highlight]Yılbaşı indirimindeki ürünler[/highlight]

[highlight]Yılbaşı öncesi yapılacak hazırlıklar[/highlight]

[highlight]Yılbaşını nerede kutlayalım?[/highlight]

Haftasonu-Üniverzete

Bir önceki yazımız olan 1970’lerin NewYork Metrosu başlıklı makalemizde graffiti, New Work metrosu 1970ler ve New York metrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. December 17, 2013

    […] Avrupa’nın en güzel Noel pazarları […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *