‘Avrupa şampiyonu olduk’

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin hayata geçmesiyle 2013 yılı 7 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre teşvik belgesinde yüzde 31’lik artış olduğunu belirterek, buna bağlı olarak sabit yatırım turarında ise yüzde 81’lik artış meydana geldiğini bildirdi. Çağlayan, aynı dönemde istihdamın ise yüzde 55’lik bir artış kaydettiğini belirterek, “Teşvikler bizden, yatırım sizden” dedi.
Çağlayan, hijyenik ürünler üreticisi Ontex’in Silivri Selimpaşa’da hayata geçirdiği fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, 10.5 yılda Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımın 127 milyar dolar olduğunu, bunun yüzde 75’ine yakınının ise Avrupa’dan gelen sermaye olduğunu dile getirdi.

‘Kaşımıza gelmediler’

Ontex yetkililerine dünyadaki Ar-Ge merkezlerini Türkiye’ye taşıma tavsiyesinde bulunan Çağlayan, “Doğrudan yatırımcılar kaşımıza gözümüze gelmediler, Türkiye’nin istikrarına, Türkiye’ye duyulan güvene geldiler” dedi.
Çağlayan, Ontex CEO’su Charles Bouaziz’e de seslenerek, “Değerli dostum Charles’a buradan ifade etmek isterim ki, Charles bizde dükkan 24 saat açıktır. Biz, 7/24 çalışırız” dedi. Çağlayan, teşvik sistemini de anlatarak, “Teşvik sistemimiz bilhassa yatırımcıyı, yatırım yapma konusunda tahrik eder bir nitelikte tasarlandı. Dünyanın en cazip yatırım teşvik sistemine sahibiz” diye konuştu.
Çağlayan şöyle devam etti: “Biz dünyanın en cazip yatırım teşvik sistemine sahibiz. Teşvik Sistemi’nin hayata geçirildiği 20 Haziran 2012 tarihinden 20 Haziran 2013 tarihi arasına baktığımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre teşvik belgesinde yüzde 22 artış yaşandı ve Bakanlığım tarafından 4840 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Yine bu 4840 belgeyle yatırımcılar 76 milyar lira üzerinde sabit sermaye yatırımı yapacaklarını ifade ettiler ki bu da bir önceki yıla göre yüzde 62’lik bir artışa tekabül ediyor. İstihdam konusunda da bu teşvik müracatlarında 178 bin kişilik istihdam öngörüldü ve bu da bir önceki döneme göre yüzde 59’luk bir artışa tekabül ediyor.”

‘Avrupa şampiyonu olduk’

Çağlayan büyüme verilerine ilişkin olarak ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Her ne kadar ülkemize Olimpiyatlarda bir haksızlık yapılmış olup İstanbul’a verilmemiş olsa da, biz büyüme rakamlarıyla Avrupa şampiyonu olduk çok şükür.”

Bir önceki yazımız olan Kediler de biber gazının tadına baktı! başlıklı makalemizde ahmet atakan, Ak Parti ve biber gazı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *