Atatürk’ün gözü takma mıydı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 76. ölüm yılına sayılı günler kala, Atatürk hakkındaki sorunun cevabı halen bilinmiyor.

‘Atatürk’ün gözü kör müydü’ ya da ‘Atatürk’ün gözü takma mıydı’ gibi soruların günümüzde de sorulması üzerine bir araştırma yaptık.

Atatürk’ün gözü hakkında konuşulan röportajlara baktığımızda Mustafa Kemal Atatürk‘ün bir gözünün takma olma ihtimali yüksek görünüyor.

1977 yılında bir yapılan bir röportajda Atatürk ile olan konuşmasını anlatan Yunan vatandaşının anlattıkları önemli bir delil niteliğinde. Cumhuriyetin kurulmasından sonra Atatürk’ün evinde marangoz olarak çalıştığını söyleyen Yunan vatandaşı, sunucunun Atatürk’ün bir gözü cansız, biraz ölü gibi görünüyor.” demesi üzerine; “Camdan bir gözü vardı onun. Sahte bir göz…” diyor.

Bir başka röportaj ise Türkiye’den… Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının anlatıldığı bir belgeselde Atatürk’ün okullarına geldiğini söyleyen kadın, “O dönemde gözünün biri takma olduğunu söylüyorlardı. Sınıfa geldiğinde bir kez yüzüne bakabildim ve cansızdı” açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan geçmiş dönemin protez malzemeleri incelendiğinde, camdan gözün oldukça yaygın olarak kullanıldığı anlaşılacaktır.

takma gözler cam

Kaynak: www.Netgazetesi.net

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. Nilay ARTAN says:

    Ben bu gerçeği annemden duymuştum ilk. Atatürk Cumhurbaşkanı iken yakın civarında vatani görevini yapmakta olan Hüseyin Dede isimli akrabası Atatürk’ün sol gözünün kör olduğunu, önden bakıldığında anlaşılmadığını, ancak yandan bakıldığında sabit olduğunu anlatmış annem daha çocukken. Annem anlatınca ben de Google’dan bir aratayım dedim, bu haberi buldum.

  1. November 9, 2014

    […] Atatürk’ün gözü takma mıydı? […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *