Atatürk Havalimanı habercisini yitirdi

Uzun yıllar Milliyet gazetesinin Atatürk Havalimanı muhabirliğini yapan gazeteci Sinan Toros, önceki gün hayatını kaybetti. Türk basın tarihine havalimanı muhabirliği kavramını yerleştiren Toros, 33 yıllık meslek hayatında birçok başarıya imza atmıştı.
1973 yılında muhabir olarak Atatürk Havalimanı’nda görev yapmaya başlayan Sinan Toros, 33 yıllık meslek hayatının her gününü haberle iç içe geçirdi. Hemen tüm meslek hayatını geçirdiği Atatürk Havalimanı’nda, siyasetten sanata pek çok habere ve röportaja imza atan Toros, birçok genç muhabir yetiştirdi. Basın tarihinde “havaalanı muhabirliği”nin en önemli isimlerinden biri sayılan Toros, 2006 yılında sağlık sorunları nedeniyle emekli oldu. 70 yaşındaki Toros, önceki gece Beşiktaş’taki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu. Toros’un cenazesi bugün Eyüp Sultan Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilecek.
Uzun yıllar birlikte görev yaptığı gazeteci arkadaşları Toros’u şu sözlerle anlattı:

‘Gözümüz arkada kalmazdı’
* Doğan Heper: “Sinan, Yeşilköy Havaalanı’ndaki Milliyet’ti. Yıllarını Milliyet için vermişti. İki görevi hakkıyla yapardı. Önce, gözümüz arkada kalmazdı. Yani atlatılma korkusu yaşamazdık. Yeşilköy’de madem Sinan var, ne olursa olsun haberimiz olur ve o haberleri Milliyet onun imzasıyla verirdi. Yeşilköy’de gelen giden ve konuşan, konuşturulan çok olurdu. Bu da Sinan’ın haber yapma işini artırırdı. Sinan, gelen giden Milliyet mensuplarına da yardımcı olur onlar için de çalışırdı. Bu yıllarca böyle sürdü. Her şey aklıma gelirdi de Sinan kardeşimin hayatını kaybetmesini düşünemezdim. Allah rahmet eylesin.”
* Tunca Bengin: “Bizim meslekte ilkleri yapabilmek ve tek olabilmek çok önemlidir. Bugün havalimanı muhabirliği diye bir uzmanlık alanı varsa bu Sinan Toros’un attığı adım sayesindedir. O, sınırlı metrekareler içinde geçen bir ömrü, politikadan sanata yaptığı sayısız röportajlar – haberlerle dünyaya açılan bir pencere ve markaya dönüştürdü. Fotoğraf makinesiz dolaşmayan, blucinli, çizgili gömlekli, spor ayakkabılı dostumu çok özleyeceğim.”
* Erkan Yiğit: “Sinan’ın işyeri gazete değil havalimanıydı. Meslek hayatını orada geçirdi. Hiçbirisi boşa geçen yıllar değildi. Geniş bir çevresi vardı ve çok saygındı. Bizim hiçbir zaman gözümüz arkada kalmazdı. Büyük olaylarda dahi muhabir gönderene kadar Sinan fotoğrafları çekmiş filmleri yola çıkarmış olurdu. Her gelişmeden haberi olurdu. İzin bile yapmadan haberle yatıp haberle kalkar, koca çanta sırtında koştururdu. Nur içinde yatsın, kendisini özleyeceğiz.”
* Faik Kaptan: “Sinan ömrünü habere adamıştı. 35 yıllık bir arkadaşlığımız vardı. Bir süre önce emekliliğini istemişti. Senelerin yorgunluğu da vardı. Gecesi gündüzü haber olan, haberle yatıp haberle kalkan biriydi. Aramızda yıllar içinde haberle ilgili birçok kez tartışma oldu. Buna rağmen uzun süreli hiçbir küslük yaşamadık. Başka bir insandı. Atatürk Havalimanı’nın ilk muhabirlerindendi ve bu alanın gelişmesine büyük katkıları olmuştur. Allah rahmet eylesin.”
* Turgay Gözdereliler: “Sinan Toros uzman muhabirlik konusunda bir ilki başlatan biriydi. Havalimanı muhabirliğini bir anlamda Sinan Toros başlatmıştı. Kendisi bu anlamda birçok gencin yetişmesine de vesile oldu. Çok üzgünüz.”

 

TGC başsağlığı mesajı yayımladı

Duayen muhabir Sinan Toros’un hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Değerli üyemiz ve Sürekli Basın Kartı sahibi Sinan Toros’u saygıyla anarken ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.”

Bir önceki yazımız olan AIDS bulaştırdı diye mi öldürdü başlıklı makalemizde aids, Dmitry Loshagin ve DNA hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *