Ataması Yapılmayan Öğretmenler’in 24 Kasım nöbeti

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyelerinin Güvenpark’ta önceki gün akşam saatlerinde başlattığı oturma eylemi, 24 Kasım Öğretmenler Günü sabahının ilk ışıklarına kadar sürdü. Öğretmenler Günü’nde bir parkta battaniyelere sarılı halde sabahı eden öğretmenlerin kimi 5 yıldır kimi 8 yıldır kimi 11 yıldır atanamamış. Hepsinin isyanı aynı; Öğretmen olmak için okuduk; neden öğretmenlik yapamıyoruz?
Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen üyeler, önceki sabah önce Eğitim-Sen’in eşit, adil, parasız eğitim talebiyle düzenlediği eyleme katıldı. Burada polisin coplu, biber gazlı müdahalesi ile karşılaşan ve kimi kolundan, kimi bacağından yaralanan öğretmenler, yine de daha önce planladıkları gibi Öğretmenler Günü’nün sabahına Güvenpark’taki soğuk merdivenlerde uyandı.
Atanamayan öğretmenlerin 20 kişiyle başladıkları oturma eylemine, kısa sürede vatandaşlardan da yoğun destek geldi. Eylemcilerden 11 yıldır ataması yapılmayan Almanca Öğretmeni Fatma Baştuğ, yaşadıklarını Milliyet’e anlattı:
“2003 mezunuyum. Mezun olduğum yıldan bu yana ciddi manada çok zor günler geçirdim. Her şeyden kendimi soyutladım. Yaşıtlarım belli yerlere geldi; ben olduğum yerde sayıyorum. Ailem bunun farkında, çevrem bunun farkında. 6 Temmuz benim doğum günüm ve ben 11 yıldır her 6 Temmuz’da KPSS sınavındaydım. 11 yıldır doğum günümü kutlamadım.”
Almanca öğretmenliği diplomasının yanında İngilizce öğretmenlik sertifikasının da bulunduğunu söyleyen Baştuğ, “Buna rağmen atanamadım. 11 yıldır cehennem azabı yaşıyorum. Ben Samsunluyum. Sayın Başbakan Samsun mitingine geldiğinde, Ecevit Hükümeti’ne ‘70 bin öğretmen var ve sen hala KPSS sınavı yapıyorsun, öğretmene ihtiyacın yok mu neden almıyorsun?’ demişti. Şimdi ben kendisine soruyorum, ‘Şu anda 300 bin öğretmen var. Neden atamamızı yapmıyorsun?’ Benim yaşadıklarım tahmin edilemeyecek bir hezeyan. İnsan hayata küsüyor. Geçen 11 yılda öğretmenlik sevdam benim dünyalık cehennemimdi. Ben inanıyorum ya bu dünyada, ya öteki tarafta.. Annemin gözlerine bakamıyorum” dedi.

İntihar eden öğretmenler var
Oturma eylemine neden katıldığını, neden sokağa çıktığını anlatırken, duygusal anlar yaşayan Baştuğ, “Yaşım 36 oldu. 40 yaşıma geldiğimde, ‘Neden ben hep evde oturup ders çalışmışım? Neden birşeylerin mücadelesini vermemişim?’ demek istemiyorum. Atanamadığı için intihar eden arkadaşlarımız var. Çok Mesleğimi gerçekten seviyorum. Öğretmen olmak istediğim için oldum” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *