Asus Zen Phone 4-5-6 özellikleri ve fiyatı

Hepsi de çift SIM desteğiyle gelen Zenphone’lar, çift SIM kart desteği sunan ana akım seviyesindeki üst seviye modellerin oldukça az sayıda olduğu Türkiye pazarında ciddi bir eksiği kapatmayı başardı.

Asus, sunduğu özelliklere karşılık oldukça uygun fiyatlandırması ile fiyat/performans dengesini adeta alt üst eden yeni akıllı telefon ailesi Zenphone’un Türkiye satışına başladı. Zen Phone 4-5-6 olmak üzere toplam 3 kardeşten oluşan ailenin isimlendirmesinde esas alınan nokta ekran büyüklüğü. Yani en küçük kardeş 4-inç’lik, en büyüğü ise 6-inç’lik ekrana sahip. Bu bağlamda ailenin ağabeyini bir nev’i tablet fon olarak da değerlendirebiliriz.

Asus ile Intel’in iş ortaklığında geliştirilen Zenfone ailesinin kalbine indiğimizde karşımıza lntel’in yonga setleri çıkıyor. Hepsi de Clover Trail+ mimarisinden Atom işlemcilerini baz alan modellerden Zen Phone 4’ü Intel Atom Z2520 yongasetigüçlendirirken, Zenphone 5’te AtomZ2560’a ve 6’da ise Atom Z2580’e yer verilmiş.

Her üç işlemci de çift çekirdekli ve 4 iş parçacığına sahipken aralarında fark saat hızlarında beliriyor. Şöyle ki Z2520’nin 1.2GHz’lık hızına karşılık Z25601.6GHz’da, Z2580 ise 2.OGHz’da çalısıyor.

Benzer şekilde her üç yonga setinin grafik ünitesi de çift çekirdekli Power VR5 544.Aralarındaki fark sırasıyla 300/400 ve533MHz’da çalışmaları.

RAM kapasitesine baktığımızda ise en küçük kardeşin1GB, ağabeylerinin ise 2GB RAM’e sahip olduğunu görüyoruz.

Dâhili hafıza iseZenphone 4’te 4/8GB, 5’te 8/16GB iken, Zenphone G’da ise 8/16/32GB olarak belirlenmiş durumda.

MicroSD yuvası üzerinden harici hafıza takviyesi de mümkün keza. Zenphone 4’te 4-inç (480×800), Zenphone5’te 5-inç (1280×720) ve Zenphone 6’da ise6-inç (1280×720) büyüklüğünde IPS ekrana yer veren Asus, tüm modelleri kırılma ve çizilmelere karşı dayanıklılık sağlayan Gorilla Glass 3 ekran camı ile güçlendirmiş durumda. Hepsi de Android 4.3 yüklü biçimde gelen modellerin ayrıldıkları bir diğer nokta da kameraları.

Zenphone4’te 5MP çözünürlükte arka kamera, VGA çözünürlükte ön kamera kullanılırken bir büyük ağabeyinde düşük ışıkta kaliteli resimler çekebilmeyi sağlayan Pixel Master teknolojisi ve LED flaş ile desteklenen 8MP çözünürlükte arka kamera ve 2MPçözünürlükte ön kamera, Zenphone6’da ise yine Pixel Mater ve LED flaş destekli İ3MP arka kamera ve 2MP ön kamera konuşlandırılmış.

Her üçünün de 1080p@3Ofps video çekim desteği sunduğunu da not olarak düşelim. Modellerin bataryalarına baktığımızda ise sırasıyla 1600mAh, 2llOmAh ve3300mAh’lık değerleri görüyoruz. Bataryaların değiştirilemediğini de not olarak düşelim.

asus zenfone kamera

Geçtiğimiz ayın ortası itibarı ile satışa sunulan Zenphone ailesi üyelerinin fiyat etiketleri sırasıyla 450TL, 700 TL ve 800 TL olarak belirlenmiş durumda.

Zenfone modelliyle fotoğraf çektiğimizde kadraja istenmeyen objeleri ortamdan kaldırmak mümkün. Ekstra bir diğer güzel özellik ise “güzelleştirme” modu uygulaması. Telefonun bu özelliği sayesinde sivilce, leke gibi istemediğiniz izlerden de kurtulmak çok kolay. Zenfone menü geçişleri arası tepki süresi 60 ms. Telefonun özelliklerinden eldivenle kullanım modunu aktif hale getirdiğimizde telefonu rahatlıkla elinizde eldiven varken de kullanmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan Bülent Serttaş Bu Tarz Benim'de moda yorumcusu oldu başlıklı makalemizde Bu tarz benim, Bülent Serttaş ve Bülent Serttaş Bu tarz benim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. kaliteli web says:

    Uzun süredir internet sitenizi takip ediyorum teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *