Astrolojik haritanızın tepe noktası nedir?

Astrolojik haritanızın tepe noktası hayat vizyonunuz hakkında önemli ipuçları verir. Simgesel açıdan bu nokta kişinin kendini geliştirmesi, ilerlemesi ve hedefleri açısından başlıca temaları anlatır

Geçtiğimiz hafta size yükselen burcun öneminden ve neleri anlattığından söz etmiştim. Bu hafta ise yükselen burçla birlikte ele alınabilecek diğer dikkat çekici bir noktadan, astrolojik haritanızın tepe noktasından (MC) söz edeceğim.
Bu nokta astrolojik haritada Latincede gökyüzünün ortası anlamına gelen “medium coeli” sözcüklerinin ilk harfleriyle gösterilir. Türkçe terminolojide tepe noktası olarak adlandırılan bu gösterge, doğduğunuz anda astronomik açıdan, burçlar kuşağının güney yönünde çıkabildiği
en üst noktasına işaret eder.

Simgesel açıdan bu nokta kişinin kendini geliştirmesi, ilerlemesi ve hedefleri açısından önemli temaları anlatır. Bu noktanın bulunduğu burç  hayat vizyonumuz, mesleki konular, varmak istediğimiz hedefler ve ilhamlarımız açısından açıklayıcıdır. Siz de astrolojik haritanızı çıkararak (bunun için astro.com adresini ziyaret edebilirsiniz) MC noktasının hangi burçta olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu aşamada, tepe noktanızın hangi burçlarda nelere işaret ettiğinden kısaca söz edeceğim. Aynı zamanda bu burcun yöneticisinin haritanızdaki yeri (burç/ev) ayrıca detaylı bilgiler verecektir.

Tepe noktası Boğa’da olanlar lüks şeyler için vizyon geliştirirler

Tepe noktanız Koçburcunda ise cesaret, önde olmak, kendini bağımsız ve tek başına ortaya koymak çok önemlidir. Bu konum liderlik temasına işaret eder. İşinizde öncü, girişimci ve tek başına karar almaya eğilimlisinizdir. Haritanızda Mars’ın konumuna bakarak diğer detayları anlayabilirsiniz.

Tepe noktası Boğaburcunda olanlar güzel, zengin ve lüks olan şeylere yönelmek, parasal açıdan güvende olmak için vizyon geliştirirler. Toprağa ait konular, bankacılık, güzellik, sanat ve kadınlarla ilgili uğraşlar kişinin hayat yönünde dikkat çekebilir. Venüs’ün konumu da açıklayıcı olacaktır.

Tepe noktası İkizlerburcunda olanlar için merak, çok yönlülük ve zeka önemli göstergelerdir. Yazarlık, eğitim, ticaret, pazarlama, hareket ve diğer marifet içeren işler, aynı anda birden fazla işle uğraşmak söz konusu olabilir. Ayrıca Merkür’ün konumuna da dikkat edebilirsiniz.

Tepe noktası Yengeçburcunda olanlar açısından ailevi konular özellikle belirleyici olabilir. Bu konumda başkalarının psikolojisini anlamak, başkalarını korumak, hassasiyet göstermek dikkat çekici olacaktır. Öğretmenlik, kamu işleri, sosyal görevler, psikologluk ya da danışmanlık ve aynı zamanda halkın ihtiyaçlarına yönelik uğraşlar söz konusudur. Daha fazla bilgi için Ay’ın konumuna bakılmalıdır.

Tepe noktası Başak’ta olanlar için mükemmellik  ve uzmanlık önemli

Tepe noktası Aslanburcunda olanlar dikkat çekmek, sahnede olmak, yöneticilik yapmak ve parlamak konusunda heves sahibidirler. Yaratıcı uğraşlar, sahne sanatları, yöneticilik, turizm ya da eğlence sektörü yanında, değerli taşlarla, altın ve mücevherle ilgili işler dikkatlerini çekebilir. Ayrıca Güneş’in konumu da bilgi verecektir.

Tepe noktasında Başakburcu olanlar için mükemmellik, hizmet, düzen, sağlık ve organizasyon konuları, dikkat gerektiren işler, ustalık, uzmanlık çok önemlidir. Bu kişiler hizmet alanında, sağlık, lojistik, organizasyon, hesap, kontrol ve detaylar alanında çalışmaya eğilimlidir. Daha fazla bilgi için Merkür’ün konumuna da bakılabilir.

Tepe noktanız Teraziburcunda ise içerisinde ortaklıkların ve ilişkilerin olduğu konular, denge ve diplomasi gerektiren işler, sanat, hukuk ve siyaset içeren konular vizyonunuzda önemli olabilir. Bu konumdakiler ortaklı işler, halkla ilişkiler, sosyal konular ve politika alanında aktif olabilirler. Ayrıca Venüs’ün konumu önemlidir.

Tepe noktasında Akrepburcu olanlar içerisinde paylaşımın önemli olduğu, güçlü ve kontrollü olmanın gerektiği, başkalarının kaynaklarını yöneten, finansman, araştırma, inceleme, sondaj ve derinlik gerektiren alanlarda dikkat çekerler. Bu konumda başkaları üzerinde güç kullanma, etkileyicilik, kararlılık ve siyasete ait uğraşlar söz konusudur. Ayrıca Mars’ın konumuna da bakılabilir.

Tepe noktasında Yayburcu olanlar için uzaklarla ilgili uğraşlar, akademik işler, uluslararası işler, dış ticaret ve kendini geliştirme konuları vizyon içerisindedir. Genellikle iyi şans ve kendini geliştirme arzusu ön plandadır. Jüpiter’in konumuna da dikkat edilmelidir.

Tepe noktasında Oğlakolan kişilerde kurumsal istekler, hırs ve disiplinli olma, kural getirme arzusu dikkat çeker. Siyaset, yöneticilik, toprağa ve aileye yönelik işler, devlete, kamuya yönelik pozisyonlar, mühendislik, planlama işleri söz konusudur. Satürn’ün konumuna da ayrıca bakılmalıdır.

Tepe noktası Balık’ta olanlar sezgilerini kullanabilirler

Tepe noktasında Sakaburcu olanlarda bilimsel konular, sosyal işler, politikalar, akademisyenlik, entelektüel uğraşlar, gruplarla ilgili uğraşlar, teknoloji ve yenilik, buluş içeren bir vizyon vardır. Bu kişiler mantıklı, net ve açık olan faaliyetlerde, iletişim işlerinde istekli olabilirler. Ayrıca Satürn’ün konumu da önemlidir.

Tepe noktasında Balıkburcu olan kişiler içerisinde hayal gücünün yeri olan, sezgilerini kullanabilecekleri alanlarda, sanatta, edebiyatta ve aynı zamanda herkese hizmet verebilecekleri konularda geniş bir vizyona sahiptirler. Fedakarlık, kabullenme ve başkalarını anlayan bir idealizm önem kazanır. Haritada Jüpiter’in konumuna da dikkat edilmelidir.

R.HAKAN KIRKOĞLU

Bir önceki yazımız olan Karikatüristler Charlie Hebdo için ne dedi? başlıklı makalemizde charlie hebdo, charlie hebdo karikatürist ve fransa hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *