Aslında okunmayan kitaplar

İngiltere’de yapılan bir anket, okunduğu söylenmesine rağmen aslında okunmayan kitapları ortaya koydu. Okunduğu hakkında yalan söylenen kitapların başında George Orwell’in ‘1984’ adlı kitabı bulunuyor…
Yüzde 26 oyla birinci oldu
İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian’ın kitap ekinde yayımlanan araştırmada, on kitaplık bir liste çıkartıldı. 1984’ün yüzde 26’lık bir oyla başta olduğu listenin ikinci sırasında yüzde 19 oyla Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ı bulunuyor. Yüzde 18 oy alan Charles Dickens’ın ‘Büyük Umutlar’ romanı ise listede üçüncü sırada yer aldı. Listede yer alan kitapların önemli kısmının sinemaya uyarlanmış olması dikkat çekiyor.
Listede bu eserler dışında Salinger’ın “Gönülçelen”, Forster’ın ‘Hindistan’a Bir Geçit’, Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’, Harper Lee’nin ‘Bülbülü Öldürmek’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’, Jane Austen’in ‘Aşk ve Gurur’ ve Charlotte Bronte’nin ‘Jane Eyre’ isimli kitapları bulunuyor.
2 bin kişiye sorularak gerçekleştirilen anket sonucunda, insanların en çok ‘zeki görünmek adına’ klasik eserleri okudukları şeklinde yalan söyledikleri ortaya çıktı. Ankete katılanların yarısının da okumadıkları kitapları kütüphanelerinde sergiledikleri belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Anish Kapoor İstanbul'da başlıklı makalemizde Anish Kapoor, Anish Kapoor istanbul ve Anish Kapoor İstanbul'da hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *