Askerlik ne zaman kısalacak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam bir televizyon kanalında uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğine yönelik açıklaması kışlaları hareketlendirdi. Askerlik Kanunu’nda yapılacak değişikliğin en kısa sürede TBMM’ye getirilmesi bekleniyor. Hükümet ve asker uzun dönem askerliğin 12 aya düşürülmesi konusunda anlaşırken, hükümetin kısa dönem askerliğin 6 aydan 4 aya düşürülmesine yönelik önerisine askerin temkinli yaklaştığı öğrenildi.
Erdoğan, önceki akşam bir televizyon kanalında, “Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorumki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak” diyerek askerliğin kısalacağına yönelik ipucunu vermişti.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner’in görevde bulunduğu dönemden bu yana üzerinde çalışılan askerliğin kısaltılması konusunda hükümet ile askerin halen 15 ay olan uzun dönem askerliğin 12 aya indirilmesi konusunda mutabık kaldığı ortaya çıktı.

Askerlik Kanunu’nda değişiklik
En kısa sürede TBMM Başkanlığı’na sunularak yasalaşması öngörülen kanun teklifi ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun beşinci maddesi değiştirilecek. Düzenlemenin mevcut hali, “Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda on sekiz aydır. Bu sürenin, barışta önce on beş aya ve bilahare on iki aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetler’in de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu’nca karar verilebilir” hükmünü içeriyor. Teklifle, barış döneminde muvazzaflık hizmeti süresinin 12 aya düşürülmesi düzenlemesinin getirilmesi bekleniyor. Mevcut düzenleme ise barış halinde Bakanlar Kurulu’na bu kararı alma yetkisini veriyor. Yeni düzenleme kanunlaştığında ise Bakanlar Kurulu kararı aranmaksızın, uzun dönem askerlik 12 aya inecek.

379 bin erbaş
Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 379 bin 352 erbaş/er görev yapıyor. Kanunun değişerek askerlik süresinin kısalması durumunda, TSK’da 13., 14. ve 15. ayını geçiren yükümlü personelin durumu da merak konusu oldu. Bu durumda yaklaşık 75 bin askerin bulunduğu, olası bir kanun değişikliğinde bu personelin de erken terhis edebileceği ifade ediliyor.

Kısa dönem sorusu
İktidarın halen 6 ay hizmet eden kısa dönem yükümlü personelin görev süresini de 4 aya düşürmek istediği, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüğü belirtiliyor. Ancak, askerin bu düzenlemeyle çekince yaklaştığı ifade ediliyor.

Acemilik süresi azalacak
Mevcut düzende 3 ay acemilik eğitimi alan, uzun dönem askerlerin 90 gün yerine 60 ya da 75 gün acemilik eğitimi almasına yönelik düzenlemenin de alternatifler arasında bulunduğu kaydediliyor.

Yedek subaylık kalkabilir
Son düzenlemelerle sayıları olabildiğince azaltılan yedek subaylık uygulamasının da, bu düzenlemeyle fiilen kaldırılması bekleniyor. Halen TSK bünyesinde 7 bin 175 yedek subay görev yapıyor.

Rahatlatmaya dönük çalışma
Askerliğin kısaltılmasıyla ilgili düzenlemenin nasıl olacağı sorusu üzerine Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bunun bir an önce olması askerlik bekleyen gençlerimizi, kardeşlerimizi hemen rahatlatmaya dönük bir çalışma olmuş olur. Ama süresinin ne kadar olacağı Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü doğrultusunda TBMM bu konuda en son kararı verme organıdır” dedi.
Elitaş, “Yeter ki muhalefet bu işleri engellemeye kalkmasın. Muhalefet toplumun beklediği yasaları bir an önce çıkarmakta iktidara yardımcı olduğu takdirde askerlikle ilgili düzenleme 2 gün komisyon, 2 gün de Genel Kurul aşamasında, yani bir hafta içerisinde çıkabilir” diye konuştu.

 

CHP’nin şartı ‘samimiyet’
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise soru üzerine, “Hükümet demokratikleşme paketinde olduğu gibi bizden nasıl demokratik paketimizi aldılar, onun kopyasını yaptılar, kopyacılık yaparak demokratik paket açıkladık diyorlar. Şimdi de bizim vermiş olduğumuz kanun tekliflerin aynı kopyasını yapıyorlar. Çünkü ben 7-8 yıl önce dile getirmiştim. 2012’nin Ekim ayında da kanun teklifi verdim. Hem askerliğin kısaltılması hem de Doğu ve Güneydoğu’da özellikle yani terörün olduğu bölgede erken terhis olsun demiştik. Sayın Başbakan samimi ise o çocukların da erken terhisi için bizim kanunumuza destek versin. Bizi kopya ederek, ‘askerlik kısalsın’, biz askerliğin 12 ay olması için söyledim deÖ Bugün bizi kopya yapıyorlar” yanıtını verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise, “Askerlik süresinin kısaltılması teknik bir konu. Bunları Genelkurmay inceler, imkan varsa, askerlik süresi kısaltılır” dedi.

CHP, 9 ay demişti
CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve 50 arkadaşının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na birkaç ay önce sunulan kanun teklifi, zorunlu askerlik süresinin uzun dönem er ve erbaşlar için 15 aydan, 9 aya indirilmesini öngörüyor. Teklif, 9 aya indirilen uzun dönem askerlik süresinin 6 aya, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresinin ise 4 aya indirilmesi konusunda ise Bakanlar Kurulu’na yetki veriyor. Teklif ayrıca, yedek subayların zorunlu hizmetini 18 aydan 9 aya düşürülmesini öneriyor.

“Çalışmamız yok” demişti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, TBMM’nin açılış resepsiyonunun yapıldığı 1 Ekim günü basın mensuplarının konuya ilişkin sorusunu geçiştirerek, öyle bir çalışmalarının olmadığını belirtmişti.

Bir önceki yazımız olan Suriye Türkiye'de eylem yapacak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *