ArtInternational’ın ismi sıkıntı yarattı

Contemporary İstanbul tarafından “İsim kullanımına ilişkin telif hakkının ihlali” sebebiyle açılan dava neticelenene kadar ArtInternational, “İstanbul” ismini kullanamayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan ArtInternational, isim konusu dışında programda bir değişikliğin olmayacağını duyurdu. Fuar, 16-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.
Contemporary İstanbul’u temsil eden hukuk firması ise konuyla ilgili olarak “Art İstanbul markasının patenti bizim müvekkilimize ait ve bu patent ‘benzerlik’le ihlal ediliyor,” dedi. Contemporary İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli de bu davanın rekabetle ilgisi olmadığını ve yeni bir fuarın İstanbul’a yeni koleksiyonerler çekeceğini belirtti: “Bu hukuki süreç, şirketimizin marka değerini korumak için başlatılmıştır. Avukatlarımız ArtInternational’ı geçen yıl kasım ayında ve ağustosta uyardılar.”

Dava henüz sonuçlanmadı
ArtInternational’ı düzenleyen Fiera Milano Interteks’in Genel Müdürü Yeşim Avunduk ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada süreci şu şekilde özetledi: “ArtInternational ismi bize patentli. Biz bu markayı aldıktan sonra Contemporary İstanbul, öğrendik ki Art, International ve İstanbul kelimelerinin patentini almak için başvuruyor. Henüz bu başvuruları askıda. Sonra Contemporary İstanbul, bu markayı alıp almayacağını bilmeden, İstanbul benim markamda var, onların başvurusu sonradan diye dava açtı. Ayrıca ArtInternational bizim patentimizde, İstanbul kelimesini lokasyon için kullanıyoruz. Mahkeme devam ediyor ama mahkemede tedbir olarak,
ArtInternational isminiz ama İstanbul’u kullanmayın sonuçlanana kadar denildi.”

Bir önceki yazımız olan Daft Punk'tan büyük rekor başlıklı makalemizde amazon, Daft Punk ve Daft Punk rekor hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *