Archive.org eski kitaplardaki görselleri yayınladı

İnternet üzerinde, archive.org adresinde kitaplardan yazılımlara kadar dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz, kamuya mal olmuş çalışmalardan oluşan inanılmaz bir arşiv var. Bu arşivin çalışmalarının önemli bir bölümünü de, eski kitapları tarayarak ve optik karakter tanıma (OCR) teknolojileriyle elden geçirerek aranabilir metinler haline dönüştürmek oluşturuyor. Ancak OCR’nin bir sıkıntısı var, o da görselleri göz ardı etmesi.

Geçtiğimiz ay, Internet Archive bu Şekilde taranmış kitaplardan toplanan 14 milyon görseli Flickr adresine yüklediğini duyurdu.

Her biri özenle temizlenmiş ve etiketlenmiş olarak Flickr’da yer alan görsellere tıklayarak bulundukları kitaba da ulaşabiliyorsunuz. Üstelik görselleri kullanmak tamamen serbest. Görsellere dair telif haklarının ve sahipliğin iç içe geçtiği internet ortamında gerçekten bulunmaz nimet. Koleksiyona göz atmak için flickr.com/photos/internetarchivebookimages adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı bileklikler depremi haber verdi başlıklı makalemizde akıllı bileklik, deprem ve Jawbone Up hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *