Arçelik Avrupa’da kaçıncı sırada?

Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, 100’den fazla ülkede pazara sundukları Beko’nun, Avrupa’da ikinci büyük beyaz eşya markası konumuna geldiğini açıkladı. Beko’nun Avrupa’da son 5 yıldır pazar payını en çok artıran marka olduğunu belirten Çakıroğlu, şunları söyledi:
“Beko 2012 yılını Batı Avrupa’nın 3. büyük markası olarak kapatmıştı. 2013’ün ilk 7 aylık döneminde de hızlı büyümesini sürdürerek, adet bazında Batı Avrupa’nın ikinci büyük markası konumuna yükseldi. Birincilik halen Bosch’ta. Biz Siemens’i geçerek 2. olduk. Batı Avrupa, beyaz eşyada dünyanın en büyük pazarıdır. Böyle zorlu bir pazarda Beko’nun geldiği nokta hepimiz adına gurur verici. İngiltere ve Litvanya’da pazar liderliğini sürdürüyoruz, Polonya pazarında da lider marka haline geldik. Avrupa bizim için çok önemli. Başta Avrupa olmak üzere, global pazarlarda büyüme stratejimizi sürdürüyoruz.”

Satış hedefi 15 milyon
Çakıroğlu, Arçelik’in 2013 ilk yarıyıl cirosunun 5.1 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini ve global yaygınlığın artmasına paralel olarak cironun yüzde 60’ının uluslararası satışlardan elde edildiğini kaydetti. Çakıroğlu, “2011 yılında satışlarımızı yüzde 22, 2012’de yüzde 25 artırmıştık. Türkiye dışındaki pazarlardaki büyüme hızımız yüzde 37 oldu. Bu bizim sektörümüzdeki en iyi büyüme performanslarından biridir. 2013 sonu itibariyle tüm dünyada 15 milyon adet beyaz eşya satmayı hedefliyoruz” dedi.
Batı Avrupa’da ürün grubu olarak buzdolabının çok öne çıktığını kaydeden Çakıroğlu, “Beko 2012’de en çok satılan buzdolabı markası oldu. Batı Avrupa’da buzdolabında birinci, dondurucularda ikinci, çamaşır, bulaşık ve pişiricilerde üçüncü sıradayız. Önümüzdeki dönemde bu sıralamalarda markamız lehine değişimler bekliyoruz” dedi.

Etnografik araştırma
Yeni pazarlara girmeden önce ev ev dolaşarak pazar araştırması yaptıklarını kaydeden Çakıroğlu, şu bilgileri verdi:
“Ben ve ekip arkadaşlarım evleri ziyaret ediyoruz. Orada yaşayan insanların kullanım alışkanlıklarını anlamaya çalışıyoruz. Bazı bölgelerde taze sebze meyve saklanmıyor. Bazıları fazla et bulundurmak istiyor. Farklı alışkanlıklar var. Her pazara en uygun ürünü tasarlayacak konumdayız.”
Buzdolabının ekonomi için önemli bir teknoloji olduğunu ifade eden Çakıroğlu, “Yeşil sebzeleri 30 güne kadar koruyabiliyoruz. Her dolapta yok şu anda. Biraz hacim gerektiriyor. Türkiye’de sattığımız no frostlarda kullanmaya başladık. Ekstra bir ücret koymadık. 1400 – 2500 lira arasındaki dolaplarımızın çoğunda bu var.”
Çin’de çamaşır makinesi ürettiklerini belirten Çakıroğlu, yurtdışı fabrikalar hakkında şu bilgileri verdi:

Çin’de kapasite 500 bin
“Çin’deki fabrikada 500 bin kapasite var. Önümüzdeki dönemde bu fabrikaya yeni ürünler ekleyebiliriz. Çin fabrikası ülkenin iç pazarına ve çevresindeki ülkelere yönelik. Beş ülkede üretim yapıyoruz. 14 fabrikadan 8’i Türkiye’de. Romanya’da buzdolabı ve sandık tipi dondurucu fabrikamız var. Rusya buzdolabı ve çamaşır makinesi, Güney Afrika’da buzdolabı, kurutucu, fırın ve sandık tipi dondurucu üretiyoruz. Güney Afrika’da 3 fabrikamız var.
Türkiye’de yüksek ölçekte üretim yaptıklarını kaydeden Çakıroğlu, Türkiye’deki fabrikalar hakkında şu bilgileri aktardı:
“Eskişehir fabrikamız dünyada aynı çatı altında en büyük buzdolabı fabrikası. Çayırova fabrikamız dünyadaki en büyük çamaşır makinesi fabrikalarından. Ankara’da bulaşık makinesi, Bolu’da pişirici cihazlar, Beylikdüzü’nde televizyon, Çerkezköy’de elektrik motoru ve kurutucu üretiyoruz. Eskişehir’de kompresör fabrikamız var.”

 

Mağazayı eve çevirdi
Beko, Basketbol Şampiyonası süresince, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’nın merkezindeki mağazasını, “Beko Home” adıyla “ev”e dönüştürdü. Mağazanın giriş katına kurulan mutfakta, gelen misafirlere akıtma ikram edildi. Üst katta ise basketbol formaları, turnuva ayakkabıları ve efsane madalyalar sergilendi. Ayrıca bilgisayar oyunu meraklıları için büyük ekranlarda etkileşimli oyun oynama imkanı bulan basketbolseverler, rahat koltuklarda şampiyonayı izleme imkanı da buldu.

 

Basketbol Şampiyonası’na Presenting sponsor oldu
Levent Çakıroğlu, Beko’nun, FIBA tarafından 4-22 Eylül tarihleri arasında Slovenya’da gerçekleştirilen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın “Presenting Sponsoru” olduğunu ifade ederek, basketbol sporuna verdikleri desteği global marka iletişim stratejisine entegre ettiklerini ve böylece Beko’nun marka bilinirliğini artırarak daha fazla tüketiciye ulaştığını vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Philips Anıtkabir'i ışıklandırmak istiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *