Antalya’daki Asmani nasıl bir restaurant?

Yeni restoranlarda sürpriz lezzetlere rastlanıyor. Akdeniz’in en iddialı fine dining restoranından Karaköy’ün yeni pub’ına bir lezzet yolculuğu…

İnce lezzetlere düşkün biri Antalya’ya yolu düştüğünde, Asmani Restaurant’da bir akşam yemeği yemeden Antalya’ya gittim dememeli.Asmani, kentin yeni oteli Akra Barut’un çatı katında açılan bir fine dining restoran. İstanbul’dan transfer edilen tecrübeli şef Abdullah Alpaslan ile 6 kişilik ekibi, sadece akşamları açılan restoranda harikalar yaratıyor. Benzeri Fransa’daki
Michelin yıldızlı restoranlarda tadılabilecek nefasette tavada kaz ciğeri, ekşilik ve tatlılığı çok dozunda bir vişne sosuyla sunuluyor mesela. Hafif acılı buyabez ise Güney Fransa’nın ünlü balık yahnisinin damağımıza uyarlanmış ve lüks sınıfa çıkarılmış versiyonu. Dana kürek de iddialı yemeklerinden.
İnce gastronomi denince, hep İstanbul akla gelecek değil ya! Ankara’da da kıpırdanmalar var. Söğütözü’ndeki Wyndham Ankara oteli,
No. 4 Restaurant’ıyla sıra dışı lezzetler sunuyor.
Şık bir dekorda klas bir servis alıyor, ballı keçi peyniri ile çeşnilendirilmiş avokado salatası ile başlıyor, balzamik sirke ve nar ekşisi eklenerek sotelenmiş sebzelerden nefis bir salata eşliğinde deniz levreğinin tadına bakıyorsunuz. Şarap fiyatları sıradan kafelerden bile uygun.
Bu iki otelde karşıma çıkan iki sıra dışı performans, son günlerde damağımda iz bırakanlardan sadece ikisi. Güzel sürprizler, bunlarla sınırlı değil.

Boğaz’a karşı kebap!
Güçlü sermayelerinden ve altyapılarından dolayı lüks oteller, gastronomi yarışına birkaç tur avantajla giriyor. Bu avantajı iyi kullananlardan biri de, Zorlu Center’daki Raffles İstanbul Hotel. Otel bir yandan Michelin yıldızlı Sergi Arola gibi bir İspanyol şefin restoranına sahip, bir yandan da Ali Ronay gibi genç kuşağın en parlak şeflerinden birinin yönetiminde Rocca Restaurant’la hizmet veriyor. Özellikle şefin Türk mutfağından yola çıkan yorumları mutlaka denenmeli. Jilet inceliğinde tost melbalarla sunulan kuzu tartar, ülkemizin asıl kırmızı etinin kuzu olduğunu hatırlatıyor ve kuzu ile yapılacak bir tartarın, dana etiyle yapılan steak tartardan daha lezzetli olabileceğini gösteriyor.

 

Acılı Hint yemeğiyle İngiliz birası
Bir başka otel sürprizi de Gümüşsuyu’ndaki Park Bosphorus Hotel’den. Otelin dev terasında Izaka adlı bir kompleks açıldı. Balık ve et lokantası, suşi barı ve özel davet alanı olan bu kompleksin Midd adlı restoranında bir kebap ziyafeti çektik ve şaşakaldık. Yılların ünlü ve köklü kebapçılarından eksiği yoktu, fazlası vardı. Fıstıklı kebap, bu kebabı icat ettiği söylenen ünlü kebap zincirimizdekinden birkaç gömlek daha iyiydi. Çöp şiş, içli köfte, şaşlık, yılların kebapçıları ayarındaydı. Yemeğin üzerine bakır cezvede gelen sufle benzeri tahinli “akıtma”, son yıllarda yediğim en iyi tatlılardandı. Yanındaki Isparta gülü dondurmasıyla harika bir ikili olmuştu. Kebapların lezzeti, “Boğaz’a karşı kebap olmaz, balık olmalı” diyen tutucuları bile yoldan çıkarabilir, bir istisna yarattırabilirdi.
Kuşkusuz, lezzet avı hep böyle bol yıldızlı otellerde de olmuyor. Üst düzey bir yemek bazen bir pub’da, bazen de bir şaraphanede karşınıza çıkabiliyor. Karaköy’deki ünlü Nordstern Sigorta binasının giriş katında yeni açılan North Shield’de mesela, harika bir kuzu köri ya da tavuk masala yenebiliyor. Bol baharatlı bu Hint yemeklerinin tiryakileri, lezzetli bir acıyla dağlanan damaklarındaki yangını İngiliz ve Alman biralarının serin yudumlarıyla söndürüyor, dilerse ardından bir de malt viski parlatıp geceyi keyifle noktalayabiliyor.

Anadolu peynirleri koleksiyonu
Uygun fiyatlı bir mekan olan Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’nin neredeyse bakkal fiyatlarına açtığı 650 çeşit şarabın yanında Anadolu peynirleri koleksiyonunu tadanlar ya da odun fırınından trüf mantarıyla zenginleştirilmiş yaban mantarlı pizzasını ısmarlayanlar ise üst düzey lezzetlerin mutlaka lüks mekanlarda aranmayacağını
görüyor. n

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *