Antalya’da yeni gözdesi Kaş ve Alanya

Ekonomisi turizm ve tarıma dayalı Antalya’da ikincil konutlar, Ege ve Marmara bölgelerindeki gelişimin gerisinde kalarak, Antalya’nın belli bölgelerinde gelişim gösteriyor. Son yıllarda yabancılara satışlarla gündemde olan Antalya ilinde, şehrin batı tarafında Kaş-Kalkan bölgesi, şehrin doğusunda ise Alanya-Manavgat-Belek bölgesi yazlık konutların en yoğun olarak göze çarptığı bölgeler arasında yerini alıyor.
Antalya’daki gayrimenkul piyasasını değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, yılın 300 gününü güneşli geçiren ve yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece olan Antalya’ya ilgi her geçen yıl arttığını ifade etti.
Maya, bölgede ikincil konut tiplerinde Kaş-Kalkan bölgesinde tripleks, dubleks tipi ve inşaat kalitesi yüksek yapıların ilgi gördüğünü belirterek, “Belek bölgesinde son yıllarda golf turizmcilerine yönelik inşa edilen villa tipi siteler, Manavgat-Alanya bölgesinde ise ağırlıklı olarak 15-20 yıl önce inşa edilmiş yerli yatırımcıların rağbet gösterdiği yazlık siteler yer alıyor” dedi.

İngilizlerden talep görüyor
Bölge geneline bakıldığında, yapının inşaat kalitesi, denize olan konumu, manzarası ve kullanım alanına göre fiyatların değişim gösterdiğini belirten Maya, şunları söyledi:
“Kaş-Kalkan bölgesine özellikle İngiliz vatandaşlarının ilgi göstermesiyle birlikte piyasanın sterlin para birimi üzerinden oluştuğu biliniyor. Kaş-Kalkan bölgesinde villa tipi konutların metrekare fiyatları 2 bin ile 6 bin lira aralığında değişiyor. Belek bölgesinde ise bu rakam 1000 ile 3 bin lira aralığında değişebiliyor. Manavgat bölgesinde ise 15-20 yıl önce inşa edilmiş yerli yatırımcılar tarafından kullanılan yazlık sitelerde birim metrekare satış fiyatları 900 ile 2 bin lira aralığında değişebiliyor. Manavgat-Alanya bölgesinde ise yazlık tipi konutlarda satış fiyatları 1.000 ile 2 bin 500 lira aralığında değişiyor.”

‘Turizm gelişecek’
İkincil konut piyasasının geliştiği bölgelerde konut alımı yerine imar yapılaşması ikincil konut inşaatına uygun arsaların, yatırım amaçlı olarak alınmasının uzun vadede getirisi daha yüksek olacağını ifade eden Maya, “Önümüzdeki yıllarda da coğrafik konumu, iklim koşulları nedeniyle Antalya’nın turizmde gelişimine devam edeceği, ikincil konut yatırımlarının ise daha az tercih edileceğini öngörebiliriz” dedi.

Eşyalı konut tercih ediliyor
Projelerin genel özelliklerine değinen Maya, “Golf turizmine yönelik yapılan sitelerde, güvenlik, açık yüzme havuzu, sosyal tesis imkânları gibi konseptler bulunuyor. Yabancılara yönelik konutlarda ise eşyalı olarak satışın yaygın olarak yapıldığı gözlemleniyor” dedi.

‘Yabancılar uzun konaklıyor’
Konut tiplerini incelediğimizde Kaş-Kalkan bölgesinde villaların kullanım alanları 150-350 metrekare, Manavgat-Belek-Alanya bölgesinde ise 70-200 metrekare arasında değişen yapılardan oluştuğunu dile getiren Maya, “Genel olarak bölge, hem yabancı uyruklu hem de yerli yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Bölge geneline baktığımızda, yabancı mülkiyetindeki yapılarda yaşamın daha uzun olduğunu, yerli yatırımcılar mülkiyetindeki konutlarda ise yaz dönemlerinde ikametgâh edilerek yaşamın daha kısa sürdüğünü görüyoruz” diye konuştu.

 

Bayram kampanyası ilgi gördü, süreyi uzattı
İstanbul’un en büyük projesi Evora İstanbul’da başlayan Bayram Kampanyası’ndan 250 aile faydalandı.
Kampanyanın sadece 100 daireyi kapsadığını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, yoğun ilgi nedeniyle sayıyı artırmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Umut Durbakayım, bayramın öncesinde ve bayramda satış ofisine gelen telefonlarda kampanyanın uzayıp uzamayacağı yönünde birçok soru aldıklarını belirterek, “Yıllık izinleriyle bayram tatilini birleştiren birçok kişi kampanyadan yararlanamadığı için sitemlerini iletti. Bu nedenle yüzde 10 indirimi bir hafta daha uzatarak 21 Ağustos’ta sonlandırmaya karar verdik” dedi.

Yüzde 10 indirim yapıyor
Evora İstanbul’da devam eden kampanya ile yüzde 10 indirim yapılıyor. 21 Ağustos tarihine kadar uzatılan kampanyada peşinat vermek istemeyenler yüzde 0, yüzde 1 veya yüzde 25 gibi seçeneklerden birini tercih ederek daire sahibi olabiliyor.
Peşinatsız daire sahibi olmak isteyenleri için 2014 Ocak’ta başlayan ve 6’şar aylık vadelere dağılan iki veya üç ara ödeme fırsatı yer alıyor. Yüzde 1 peşinatla daire almak isteyenler ise daire fiyatının yüzde 24’ne karşılık gelen miktar için yine 2014 Ocak’ta başlayan ve Aralık 2014’te sona eren iki veya üç ayrı ara ödeme imkanı sunuluyor. Ara ödeme yapmak istemeyenler için hazırlanan özel ödeme planında ise yüzde 25 peşinat seçeneği yer alıyor.

 

Hızlı kentsel dönüşüm için ‘hafif çelik’ önerisi
Türkiye’deki ilk hafif çelik binayı 2000 yılında üreten Vefa markası Steelife’ın Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 14 yıl boyunca Türkiye’nin çelik yapılar alanında dünya ölçeğinde çözümler sunabilme noktasına ulaştığına dikkat çekti.
Depreme karşı en güvenli yapı sistemi olan hafif çelik yapı sisteminin yüksek izolasyon değerleri, estetik ve konforlu çözümleri ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi için vazgeçilmez olduğunu kaydeden Aydın, hızlı bir kentsel dönüşüm için de hafif çelik yapıyı önerdi.

‘Yeterli ilgiyi görmüyor’
Çelik yapı sisteminin bir sanayi ürünü olarak her anı kontrol edilebilen ve hatayı minimuma indiren üretimi sayesinde çok önemli bir alternatif olarak öne çıktığını söyleyen Bülent Aydın, neredeyse tamamı deprem kuşağında yer alan Türkiye’de çelik yapı sisteminin çok daha yüksek bir potansiyeli olduğunu düşündüklerini kaydetti.
Ancak Türkiye’de bu potansiyelin yeterince kullanılmadığını vurgulayan Aydın, “Ülkemiz çelik üretiminde dünya sıralamasında 11’inci, Avrupa’da 3’üncü sırada yer alıyor. Türk çelik endüstrisinin kapasitesi yılda 7 ila 10 milyon metrekare inşaat alanı üretebilecek seviyede olmasına rağmen, ülkemizdeki konutların sadece yüzde 0.5’inde çelik kullanılıyor” dedi.
Türkiye’de hak ettiği ilgiyi görmeyen hafif çelik yapı sistemine yurtdışındaysa büyük bir ilgi olduğunu dile getiren Aydın, “Almanya gibi çelik kullanımının yaygın olduğu Avrupa ülkelerinde oran yüzde 30 ile yüzde 60 oranlarına çıkıyor. Bu durum bizi daha fazla ihracat odaklı çalışmaya teşvik ediyor ve bunun karşılığını da alıyoruz” dedi.

Gabon’daki projenin yüzde 65’i tamamlandı
Kentsel dönüşüm planlaması yaparak bunu hayat geçirmek isteyen ülkelerin hafif çelik yapı sistemine büyük bir ilgi gösterdiğini anlatan Mimar Bülent Aydın, Orta Afrika ülkelerinden Gabon’un, ilk kentsel dönüşüm projesinde hafif çelik yapı sistemini tercih ettiğini hatırlattı. Aydın, “Gabon’da Ulusal Kalkınma Planı’nın en önemli ayaklarından biri olan kentsel dönüşümün 564 konutluk ilk projesini sadece 6 ay içinde tamamlayacağız” dedi. Aydın, toplam 50 bin 615 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen projenin yüzde 65’nin tamamlandığını ve 2 ay içinde teslim edileceğini kaydetti.

 

Jakuziler ilgi gördü Anadolu yakasında yeni bir ofis açtı
Dünyanın 30 ülkesine jakuzi, küvet ve duş sistemleri satan SRC Yapı, artan talepler ve yeni pazarlar nedeniyle yeni yatırımlara yöneliyor. Özellikle geçtiğimiz yıl inşaat sektörünün kontrollü yavaşlaması ve hükümetin frene basması nedeniyle 2012’de ötelenmiş ihtiyaçların bu yıl içinde talebe dönmesinin işlerini oldukça arttırdığını belirten SRC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, yatırım ve istihdam planlarına yenilerini eklediklerini söyledi.
Özellikle Batı Şehir projesi ile yaptıkları çalışma neticesinde iç piyasadan, marka projelerle görüşmeler başlattıklarını ifade eden Sürücü, bu çerçevede özellikle marka projelere banyo kültürünü daha iyi anlatabilmek ve birebir ilişki kurabilmek için Anadolu yakasında 10 kişinin istihdam edeceği bir pazarlama ofisi kurduklarını belirtti.

Konuta özel çözüm üretiyor
Sürücü, “Hem pazarlama ekibimiz hem de teknik ekibimiz konut projelerine giderek, tüm daire tiplerinin banyo metrekarelerine ve planlarına göre özel çözümler üretiyorlar. Bu noktada banyo metrekaresinin her noktasını değerlendiriyor ve projenin temasına paralel bir kurulum yapıyoruz” dedi.

 

Milyon dolarlık villaları ‘sıfır faizle’ satacak
Haziran 2015’te yaşamın başlayacağı Valle Lacus, 110 bin metrekarelik arsa üzerine inşa ediliyor. Her villanın 850 metrekare net alanı bulunuyor. Yüzde 30 peşinat ödeyerek konut sahibi olunabilen Valle Lacus projesinde yüzde 25’lik kısım teslimde geri kalan yüzde 45’lik miktar için 48 aya kadar sıfır faizli taksit imkânı sunuluyor.
Valle Lacus’ta villaların fiyatı 1 milyon 300 bin dolardan başlıyor. 45 milyon dolar yatırım değeriyle dikkat çeken Valle Lacus, KLK Gayrimenkul imzasıyla Büyükçekmece’de inşa ediliyor.
44 villanın bulunduğu Valle Lacus’da çocuk oyun alanları, mini sinema salonu, fitness salonu, yüzme havuzu ve tenis kortu bulunuyor.

 

Akfen’in 2012 Faaliyet Raporu’na 4 ödül geldi
Faaliyet Raporlarının Oscar’ı olarak bilinen Amerika merkezli bağımsız Mercomm kuruluşu tarafından düzenlenen ARC Awards yarışmasının sonuçları açıklandı. Akfen GYO 2012 Faaliyet Raporu bu yıl 27.si organize edilen ARC Awards yarışmasında ‘Best of Turkey’ dahil olmak üzere toplam 4 ödül kazandı.
‘Akfen GYO’nun kapıları yeni başarılara açılıyor’ temasıyla hazırlanan Akfen GYO 2012 Faaliyet Raporu, 34 ülkeden 2 bin 260 başvurunun yapıldığı, dünya çapında kurumsal yıllık faaliyet raporlarının değerlendirildiği ARC Awards yarışmasında 4 ödül birden aldı.
Kamu kurumları, özel şirketler ve derneklerin katıldığı yarışmada Akfen GYO, özgün konsepti ve tasarımıyla ödüllere layık görüldü.

 

32 katlı gökdeleni konut sahipleri dekore edecek
Ankara’da İncek yolu üzerinde hızla yükselen paladyum Beytepe Kule konut ve butik iş merkezi projesi, alışagelmişin dışında yeni bir projeye imza atıyor. 32 katlı kulenin inşaatında 20’nci kata gelinen projede iç detaylarla ilgili başlanan çalışma öncesi proje yönetimi, konut sahipleri ile ortak hareket etme kararı aldı. Buna göre projede iç mekânları daire sahipleri şekillendiriyor.
Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, birçok projede daire sakinlerinin evlerine taşındıktan sonra revizyon gereksinimi duyduklarını anımsatarak, “Biz tüm bu sorunları şimdiden çözmek için ‘gelin bu aşamada iken evinizin içini şekillendirin’ dedik” diye konuştu.

 

Seranit Yapı İtalya’da trend belirleyecek
Seranit Yapı Grubu, bu yıl da Avrupa seramik sektörünün en büyük fuarı olan Cersaie Faurı’na katılmaya hazırlanıyor. 23 – 27 Eylül 2013 tarihlerinde İtalya’da düzenlenecek fuarda Seranit ve Serra markalarıyla yer alacak grup, en yeni ürünlerini sektör profesyonellerine tanıtacak.
Seranit Yapı Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Ceylan Baba, “Cersaie, Avrupa’nın en önemli fuarı olması açısından bizim için çok önem taşıyor. Bu fuara katılım sağlamamız ayrıca Türk seramiğinin ve tasarımlarının uluslararası alanda tanıtımına destek olmamız açısından bizi gururlandırıyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Dershane öğretmenleri ne zaman MEB kadrosuna alınacak? başlıklı makalemizde 2013 dershane öğretmenleri ne zaman kadroya alınacak, bakan ve dershane hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *