Anne Hathaway’ın biyografisi

Anne Hathaway iyi ve masum kız imajıyla şöhrete ulaşmıştı. Ama yıllar önce bu rollerin onu kısıtladığını düşünerek farklı bir yol çizdi.

Şimdi ise Anne Hathaway, bu ay vizyona girecek “Kara Şövalye Yükseliyor / The Dark Knight Rises”da, Batman’in düşmanı Kedi Kadın

HERKES onu saf gülümseyişiyle, masum bakışlarıyla tanırdı. “The Princess Diaries / Acemi Prenses”ten (2001) sonra herkesin sevdiği ‘iyi kız’ olup çıkmıştı. Kendisi bunu kıskanılacak ama tecrit edici bir durum olarak değerlendiriyor. Mia Thermopolis’i yeniden oynadığı devam filmi “The Princess Diaries 2: Royal Engagement” ve aynı yılda çevirdiği, aynı kulvarda yer alan “Ella Enchanted” le (2004) birlikte, Anne Hathaway aile filmleriyle birlikte anılır oldu.

Ancak, birbirinin eşi karakterlerin önüne ‘tuğladan bir duvar ördüğünü’ düşünerek, farklı bir yol çizme kararı aldı. Hatta, hemen ertesi yıl, 2005’te onu “Havoc” ve “Brokeback Mountain / Brokeback Dağı”nda izledik. R-reytingli “Havoc”da şımarık bir sosyete kızıydı. Çıplak ve sevişme sahnelerinde oynamayı mesleğin gereği olarak görüyor, filmlerde soyunmayı ahlâka aykırı bulmuyordu. Ang Lee’nin filminde ise, Jake Gyllenhaal karakterinin eşi, rodeoların prensesi Lureen Newsome olmuştu.

Lafın kısası Anne Hathaway, “Havoc”la attığı adımın arkasını “Brokeback Mountain” la getirmiş ve tuğla duvarı yıkmıştı. Ondan sonra da önüne başka duvar çıkmadı zaten.

Rahibe olmak istiyordu Anne Jacqueline Hathaway, 1982 yılında Brooklyn, New York’ta doğdu, o altı yaşındayken aile Manhattan’a taşındı. Babası avukat, kızına esin kaynağı olan annesi Kathleen de şarkıcı ve oyuncuydu. Anne, İrlandalı ve Fransız kanı taşıyor ama kanında ‘birer damla’ kızılderililik ve Almanlık da var. İrlandalı kanını yalancı çıkarmayacak şekilde, sağlam bir Katolik olarak yetiştirildi.

Önceleri rahibe olmak istiyordu, ama 15 yaşındayken ağabeyi Michael’ın gay olduğunu öğrenince bu sevdadan vazgeçti.

Michael’ın cinsel yönelimini mahkum eden bir dinin parçası olamayacağını söyledi.

Lisedeyken okul oyunlarında rol aldı. Bir yandan da Paper Mill Playhouse’ta sahneye çıkıyordu. Barrow Group Theater Company oyunculuk programına kabul edilen ilk yeniyetme odur. Duru soprano sesinin faydasını gördü. İki yıl üstüste Carnegie Hall’de koroyla sahneye çıktı. İkinci yıl performansından üç gün sonra, henüz 16 yaşındayken Fox TV dizisi “Get Real”de oynaması için teklif aldı. Arkası da çorap söküğü gibi geldi.

Yolunu açan film “The Princess Diaries” den (2001) önce, “Cennetin Diğer Yakası / The Other Side of Heaven”da iyi kız Jean Sabin rolünü üstlenmişti. Ne var ki, “The Princess Diaries” daha önce gösterime girdi. Bu filmin yönetmeni Garry Marshall, deneme için geldiğinde iskemleden düştüğünü görünce onu sakar karaktere çok uygun bulduğunu ve seçtiğini söylüyor.

Anne Hathaway’e göre ise düşmemiş ama sakarlıkta üstüne yokmuş. Aktris, küçük bir ülkenin prensesi olduğunu öğrenen on beş yaşındaki kızı oynarken, büyükannesi Kraliçe Clarissa rolündeki Julia Andrews’un karşısında ezilmedi. Bu filmle hem adını duyurdu, hem de iyi eleştiriler aldı. BBC eleştirmeni, başrolde pırıl pırıl parladığını ve büyük kimya yarattığını yazmıştı, örneğin.

Shakespeare’in karısıyla aynı adı taşıdığı için İngilizler’e ayrıca sempatik gelmiş olma ihtimali de var, tabii.

Modern Külkedisi hikâyesi “Ella Enchanted”da (2004) ise onu, kendisine verilen her emre itaat etmek zorundaki Ella olarak izledik.

2002’den itibaren üç “The Princess Diaries” kitabını da sesli kitap olarak okudu. Hiroyuki Morita’nin animasyon filmi “The Cat Returns”in İngilizce dublajında da Haru karakterini konuştu. Tuhaftır, şimdi de “The Dark Knight Rises” da çok farklı bir ‘kedi’ye can veriyor.

Anne Hathaway Aşırıcılıktan hoşlanmıyor

Filmlerine paralel bir hayat sürdürdüğü de söylenebilir. Genç yıldız düzeyine erişmişti ama Katolik aile terbiyesi yakasını bırakmıyordu. Uyuşturucuyla ilgisi yoktu, içiyor da sayılmazdı. Önüne çıkan fırsatları böyle bir hayat yaşayarak ziyan etmek, partiden partiye koşan genç yıldız olmak istemiyordu.

Herhalde, ‘gerçekten sağlam değerler’e sahip ve aşırılıktan hoşlanmayan bir ailenin kızı olmasının da bunda payı olmuştur. Zaten, çocuklar için de rol modeli sayılıyordu.

Aile filmlerine devam etmemeye 2005’te karar vermiş olsa gerek.

Sonradan bu rol modeli meselesinin de onu düşündürdüğünü söyleyecekti.

O yıl “Kırmızı Başlıklı Kız / Hoodwinked!”de Kırmızı Şapkalı Küçük Kız olduktan sonra, yeniyetme dramı “Havoc”ta, onun ardından da iftihar ettiğini söylediği “Brokeback Mountain”da (ikisi de 2005 yapımı) oynayarak dramatik filmlere geçiş yaptı.

“Havoc” iyi eleştiriler almadığı için ABD’de dağıtılmadı ama Ang Lee’nin “Brokeback Mountain”ı hem çok iyi eleştiriler aldı, hem de birkaç dalda Oscar’a aday oldu.

Hathaway, filmin içeriğinin adaylıklarından önemli olduğunu düşünüyor.

Ertesi yıl, samimi hayranı olduğu Meryl Streep’le bir komedide, “Şeytan Marka Giyer / The Devil Wears Prada”da oynadı.

Streep, Vogue gibi bir moda dergisinin kudretli editörüydü, o da editörün zulmettiği genç asistan.

kedi kadin anne hathaway

Anne Hathaway: Batman’e karşı Kedi Kadın

Christopher Nolan’ın yeni Batman filminde can düşmanı Harvey Dent’in bir yardakçısı var: Kedi Kadın. Ya da Selina Kyle…

Kedi Kadın, DC Comics’in Batman’iyle bağıntılı, süper kötüler arasında yer alan bir karakter. Bill Finger ve Bob Kane tarafından yaratıldı.

Selina Kyle ile ilk kez Kedi olarak bilindiği özgün Batman #1’de (1940 baharı) tanışmıştık. Karakter, 1954 – 1966 arasında yasal nedenlerle istirahat ettikten sonra, bir kediye yaraşır şekilde yeniden can buldu. ‘90’lardan beri kendi serisinin kahramanı.

‘60’ların meşhur Batman TV dizisinde ve 1966 Batman filminde Julie Newmar, Lee Meriwether ve Eartha Kitt gibi aktrisler tarafından canlandırıldı. ‘92 yapımı “Batman Returns”de Michelle Pfeiffer, unutulmaz bir Kedi Kadın karakteri yarattı. Halle Berry ile 2004’te Batman’siz bir “Catwoman” filmi çekildi ama iş yapmadı. “The Dark Knight Rises”da Hathaway, filmin senaristlerinden biri olan Jonathan Nolan’a göre, ilgi merkezi olacak başarılı bir performans sunuyor.

SEVİN OKYAY

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *