Ankara’dan iyi niyet jesti bekliyoruz

Mısır’daki askeri müdahale ve sonrasında Kahire’nin Adeviye Meydanı’ndaki direnişin kanlı biçimde bastırılması üzerine, Kahire’deki Türkiye Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı “istişarelerde bulunmak üzere” Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara’ya çağrılmıştı. Botsalı 5 Eylül’de Kahire’ye geri döndü ama mütekabiliyet esasına göre Botsalı’nın ardından Kahire’ye istişareler için çağırılan Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin halen Mısır başkentinde. Kendisiyle dün Kahire’de söyleştik:

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Botsalı burada. Siz deden Ankara’da değilsiniz?
bunun iki anlamı vardır. Birincisi istişare gereğinin doğmuş olmasıdır; ikincisi de büyükelçinin görev yaptığı başkent hakkındaki bir memnuniyetsizliğin ifadesidir. Büyükelçisini ilk çağıran ülke Türkiye olmuştur. Türkiye ile olan ilişkilerimizin ne kadar önemli olduğunu söylemeliyim; hala da çok önemlidir. Ama sokaktaki Mısırlılarla konuştuğunuz zaman Türkiye hakkında çok olumsuz bir imajın oluştuğunu göreceksiniz.

Neden?
Türkiye’nin 2013’te, 2011’in Ocak ayında yaptığının tam tersini yapması yüzünden. Ocak 2011’de Türkiye, Mısır devrimini selamlayan ilk ülkeler arasındaydı. O zaman Mısır ordusu devrimden yana olmuştu ama Türkiye o dönemde bunun bir darbe olup olmadığını tartışmadı bile. Eylül 2011’de Erdoğan Mısır’ı ziyaret etti ve Mısır ordusunu devrimde oynadığı rol münasebetiyle selamladı. Mısır halkı bu kez de Müslüman Kardeşler’e karşı ayaklandı. Mısır halkı bugün Türkiye’nin sadece Müslüman Kardeşler’den yana tutum aldığını düşünüyor.

Ordunun bahsettiğiniz aynı rolü 2011’de bir diktatöre, 2013’te ise seçilmiş bir cumhurbaşkanına karşı oynaması arasında hiç bir fark yok mu?
2011’de halk sokağa indi ve özgür seçim istedi. 2013’te de halk sokağa indi ama bu kez seçilmiş cumhurbaşkanından halkın sesini dinlemesini, hükümeti değiştirmesini, halkın rızasını almadan yaptığı anayasayı değiştirmesini istedi. Hepsi bir tek şeyi istedi: Mursi’nin istifasını değil, erken seçimi. Mursi olumlu bakmadı çünkü popülarite ve meşruiyetini kaybettiğini biliyor ve kaybedeceğini görüyordu. 2011 ve 2013 birbirinin benzeri iki olaydı. Aradaki tek fark 2013’te Müslüman Kardeşler’in olmasıdır. Türkiye bütün Mısır halkının dostu olduğunu göstermelidir. Şu an Mısırlılar Türkiye’den gelen açıklamalar nedeniyle mutsuzdurlar. Bu açıklamalar yüzünden Türk mallarını boykot etme talepleri var. İş dünyası boykot baskısı altında. İlk defa böyle bir durum görüyorum.

Ankara’ya önümüzdeki günlerde dönmeyi umuyor musunuz?
Ankara’ya dönmek için çalışıyorum. Gerçi büyükelçiler hükümetlerinin hizmetkarlarıdır. Ve hükümet Türkiye’ye karşı halkın büyük baskısı altında.

Türkiye’den bir iyi niyet jesti mi bekliyorsunuz dönmek için?
Tabii ki hükümet Ankara’dan bir iyi niyet jesti bekliyor. Bu çok yardımcı olurdu.

Bir önceki yazımız olan Süreç donmadan başlıklı makalemizde cemil bayık, çözüm süreci ve öcalan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *