Ankara’da Suriye trafiği

İstanbul Tarabya Köşkü’ndeki yaz dönemi çalışmasına ara vererek Ankara’ya dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, perşembe gününün devlet günü olması çerçevesinde Ankara’da önemli görüşmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Köşk’teki görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin karşısında bulunan konutunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de katıldığı önemli bir güvenlik toplantısı yaptı.

Gül Ankara’ya döndü
Suriye’ye askeri müdahale operasyonunun gündemde öne çıkması Ankara’yı hareketlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül yazlık programını sürdürdüğü İstanbul Tarabya Köşkü’ndeki çalışmasına ara vererek çarşamba akşamı Ankara’ya döndü. Gül Çankaya Köşkü’nde saat 14.00’te MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı, kabul etti. Gül ile Fidan’ın görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Fidan, Suriye’deki kimyasal saldırı ve saldırıyı kimin yaptığı konusunda elde edilen istihbaratlara dayalı olarak Gül’e kapsamlı bilgi verdi.

Kerry görüşmesini anlattı
Gül, saat 15.00’te Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, kabul etti. Davutoğlu, Suriye konusunda yürüttüğü diplomasi konusunda Gül’ü bilgilendirdi. Davutoğlu, özellikle ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile yaptığı telefon görüşmelerini Gül’e anlattı.
Gül, saat 17.00’de ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Erdoğan, Köşk’ten ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin karşısında bulunan Başbakanlık Konutu’nda güvenlik toplantısı düzenledi. Bu gece 3 saat süren toplantıya; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Bir önceki yazımız olan Polisler artık üniversitede! başlıklı makalemizde önlem, polis ve sıcak sonbahar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *