Ankara’da barış mitingi yapıldı

Kuğulu Park’ta, Seğmenler ve Kuğulu Park forumlarının organizasyonuyla toplanan vatandaşlar, getirdikleri bez afişleri çocuklarla birlikte boyadı. Daha sonra Kuğulu Park’ın etrafında zincir oluşturan katılımcılar, Tunalı Hilmi Caddesi boyunca yürüdü. Çevredeki vatandaşların desteklediği eylemciler Bestekar Sokak ve Kennedy Caddesi’nden el ele yürüyerek tekrar Kuğulu Park’a döndü. Bazı eylemciler yanlarındaki sprey boyayla asfalt üzerine “savaşa hayır” yazdı.

Rojava için yardım toplandı

Ankara’da bir başka etkinlik ise Kolej Meydanı’nda yapıldı. Ankara Emek ve Demokrasi Bileşenleri’nin çağırısı ile yapılan Barış Mitingi’ne katılım yoğun oldu. Barış mesajlarının verildiği mitingde konuşmalar ve sloganlar Türkçe, Kürtçe ve Arapça yapıldı. Miting alanında Suriye’deki iç savaş nedeniyle evlerini terk eden Rojava’lı Kürtler için kermes çadırı kuruldu. “Suriye’de işgale ve savaşa hayır” pankartı açan kalabalık, “İçeride, dışarıda savaşa hayır” ve “Kurşun atma, barış için adım at” sloganları attı.

Mısır katliamı lanetlendi
Tertip komitesi adına hazırlanan metni okuyan Harun Çakmak, Ortadoğu’da askeri bir müdahaleye karşı olduklarını belirterek, “Suriye’ye demokrasi getireceğini iddia edenler Irak için de aynı şeyleri söylemişti. Irak işgali demokrasi getirmediği gibi yüz binerce insanın katledilmesine yol açtı. Savaş ölüm ve yıkım demek. Savaş çığırtkanları karşısında susmayacağız. Savaşın bir parçası olmayacağız” dedi. BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da çözüm sürecinin artık geri dönülemez bir noktaya geldiğini belirterek, hükümetin, seçim barajının düşürülmesi ve ana dilde eğitim gibi çözüme yönelik yeni adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin diğer illerinde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yapılan etkinlikler şöyle:

İzmir
: CHP İzmir İl Kadın Kolları, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ’Barış İçin Beyaz Yürüyüş’ adında etkinlik düzenledi. Beyaz tişört giyen ve kırmızı fular takan yaklaşık 100 CHP’li kadın, Çankaya semtindeki CHP İl Başkanlığı önünde toplandı. Sloganları atan topluluk, Şair Eşref ve Plevne bulvarları üzerinden Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüdü. Topluluğa kafe ve restoranlarda oturan vatandaşlar da ıslık ve alkışlarda destek verdi.

Antalya
: Kendilerine ’Konyaaltı Çapulcu Meclisi’ adını veren grup, saat 13.00’de ’Savaşa Hayır’ pankartı açarak eylemlerine başladı. Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 200 kişilik grup, önce Konyaaltı Sahili’ne doğru yürüyüşe geçti. El ele tutuşarak yaklaşık 500 metre yürüyen grup, daha sonra tekrar Kent Meydanı’nda toplandı.

Bitlis
: Yurt içi ve yurt dışından Bitlis’e gelen 126 dağcı, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Süphan Dağı’na tırmandı. Organizasyon Süphan Doğa Sporları Kulübü Derneği’nce (SÜPHANDOSD) düzenlendi.

Muğla: Bodrum’un Gündoğan ve Gümüşlük beldelerinde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle oluşturulan iki ayrı barış zincirinde renkli görüntüler ortaya çıktı. Etkinliğe Bodrum Kadın Platformu, Gümüşlük Forumu, CHP, MHP Türk Üniversiteliler Birliği üyelerinin de aralarında yer aldığı yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Bir önceki yazımız olan 103 sanık bugün hâkim karşısında başlıklı makalemizde 28 şubat, 28 ŞUBAT askeri darbesi ve hakim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *