Ankara’da büyük gerginlik

Mamak’ta aynı bahçede cami ve cemevinin yapılmasını protesto etmek isteyen Tuzluçayırlılara polis sert müdahale etti. Öğle saatlerinde başlayıp, akşam saatlerinde de devam eden müdahale sırasında, polis, basınçlı su, biber gazı ve plastik mermi kullandı. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olaylar sırasında, Gezi Parkı gösterileri sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün bir kardeşinin başına gaz kapsülü, diğer 2 kardeşine de plastik mermi isabet etti. Çok sayıda yaralanın hastanelere taşındığı olaylarda 15’i aşkın kişi de gözaltına alındı.

Mamak’ta, Doğan Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ve Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden Fethullah Gülen’in desteğiyle cami-cemevi projesinin temel atma töreninin gerçekleştirildiği saatlerde, projeye karşı çıkan ve basın açıklaması yapmak isteyen Tuzluçayırlılar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, göstericilere yolu kapattıkları gerekçesiyle basınçlı su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara dağılırken, daha sonra toplanarak barikatlar kurmaya başladı. Bu arada temel atma törenine katılmak için Cem Vakfı üyelerini taşıyan otobüsler de Tuzluçayır’a geldi. Göstericilerden bazıları otobüsleri durdururken, otobüslerin göstericilerin üzerine sürmesi gerilimi artırdı. Göstericilerin Cem Vakfı otobüslerini taşladıkları görüldü.

CHP’lilere tepki
Polis, Süleyman Anten Caddesi’nde konuşlanırken, TOMA ve akreplerle müdahale eden polise göstericiler de taş ve havayi fişekle karşılık verdi. “Katil polis defol bu sokaklar bizim” sloganları atan göstericiler, polisin sert müdahalesine karşın dağılmadı. Polis, göstericileri ara sokaklarda bile kovalarken, dükkanlara ve evlere de basınçlı su ve gaz fişekleri isabet etti. Ethem Sarısülük‘ün adının verildiği park dahil birçok alan gaza boğuldu. İşyerlerinde çalışanlara gaz kapsülü ve plastik mermi isabet etti.

Astım hastasına gözaltı
Polis, gösterilere katıldığı gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Astım hastası olduğunu belirterek “Nefes alamıyorum” diyen bir kişi, polisler tarafından sert bir şekilde gözaltına alındı. Çevik Kuvvet ekiplerinin bulunduğu alana taşınan bu kişiye, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka yardım ederek, polisten serbest bırakılmasını istedi. Bu sırada durumu ağırlaşan vatandaş için ambulans geldi. Vatandaş ambulansa bindirilirken, Nazlıaka da ambulansla birlikte hastaneye gitti.
Sarısülük ailesinden 3 yaralı
Gösteriler sırasında Ankara’daki Gezi Parkı olayları protestolarında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ailesinden 3 kişi de ağır yaralandı. Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Cem Sarısülük’ün sırtına plastik mermi isabet ederken, kardeşi Mustafa Sarısülük ise yine plastik mermi ile ayağından yaralandı. Ethem Sarısülük’ün kardeşlerinden İkrar Sarısülük’ün kafasına ise gaz kapsülü isabet etti. İkrar Sarısülük’ün kafasına çok sayıda dikiş atıldığı öğrenildi. Gösteriler sırasında gazeteci olduğu öğrenilen Oğuzhan Arslan’ın yüzüne ise yine gaz bombası fişeği isabet ettiği kaydedildi.

Bir önceki yazımız olan Suriye'deki kimyasallar nereden geldi? başlıklı makalemizde Beşar Esad, esad ve kimyasal hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *