Angela Merkel önce SPD ile görüşecek

Sadece 5 sandalye ile tek başına iktidar olma şansını kaçıran Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in üçüncü dönemini garanti altına almasının ardından merak edilen konu hükümet için hangi partiyle koalisyon kuracağı… Merkel’in bir önceki dönem koalisyon ortağı olan Hür Demokratlar’ın (FDP) yüzde 5’lik barajı aşamaması nedeniyle Şansölye’nin yeni bir ortak bulması gerekiyor. Senaryolarda öne çıkan parti ise Hıristiyan Demokratlar’ın geleneksel rakibi olan anamuhalefetteki Sosyal Demokratlar.

SPD lideri zorlayacak

Dün gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklama yapan Merkel de azınlık hükümeti kurmaya çalışmayacaklarını belirterek Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile görüşmeye başladıklarını duyurdu. Merkel, “Biz muhafazakarlar hükümeti kurmak için açık bir yetki aldık ve Almanya’nın istikrarlı bir hükümete ihtiyacı var. Tabii ki görüşmelere açığız ve ben çoktan SPD Genel Başkanı (Sigmar Gabriel) ile ilk iletişimi kurdum” dedi. Ancak Merkel, Yeşiller ile koalisyon kurma ihtimalinin de üstünü çizmediklerini belirtti. SPD lideri Gabriel de Merkel’in görüşme teklifini kabul ettiklerini duyurdu.
Birçok ülkenin aksine Almanya’da iktidar ve anamuhalefetin koalisyon kurması sıradan bir durum. “Büyük koalisyon” olarak adlandırılan bu hükümetler çoğu için kriz değil aksine isitkrar kaynağı. Merkel, 2005 seçimlerinin ardından da SPD ile koalisyon kurmuştu. Seçim sırasında anketler, “büyük koalisyon” kurulmasından yanaydı. Anamuhalefeti hükümete katmak, Bundestag’daki olası itirazların önüne geçmeyi sağlasa da Merkel’in işi bu sefer o kadar da kolay görünmüyor. Zira, SDP’nin şu anki lideri Gabriel ile Merkel’in sorun yaşadığı biliniyor. 2011’de Christian Wulff’un istifası üzerine yeni cumhurbaşkanı arayışları sırasında Gabriel, Merkel’in kendisine gönderdiği bir mesajı basına sızdırmıştı. Mesajda Merkel’in istediği kişinin Joachim Gauck olduğu yazıyordu. Bu olayın üzerine Merkel uzun bir süre oldukça sinirlendiği Gabriel ile görüşmemişti. Gabriel’in danışmanlarını dinlemeden fevri kararlar alan biri olduğu biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Almanya'daki Türk milletvekilleri başlıklı makalemizde almanya, Almanya'daki Türk milletvekilleri ve Aydan Özoğuz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *