Anestezi ve anesteziden uyanamama korkusu

Anestezi, cerrahi operasyon geçirmesi gerekenlerin kabusu olabiliyor. Pek çok insan, uyutulduktan sonra ‘uyanamama’ korkusu yaşıyor.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Ameliyathane ve Yoğun Bakımlar Koordinatörü Prof. Dr. Müslüm Çiçek, anesteziyi anlattı:?
Anestezi duyuların geçici süreyle ortadan kaldırılması anlamına gelir. Genel anestezide hasta tamamen uyumuş haldeyken ameliyat veya girişimler gerçekleştirilir.

OPERASYON ÖNCESİ TİTİZ HAZIRLIK…
Hastaların var olan önemli hastalıkları, daha önce anestezi alıp almadıkları, alerjileri, sigara veya başka alışkanlıkları ve kullandıkları ilaçlar sorgulanır.

Bu sırada fiziksel muayene yapılır.

Laboratuvar veya akciğer filmi gibi gerekli tetkikler yerine getirilir. Bazen başka uzmanlardan görüş almak için konsültasyonlar istenir.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra anestezi riskleri belirlenir, bunlar hasta ve yakınlarıyla paylaşılır.

Ameliyatta hangi anestezi yönteminin uygulanacağına ve hastaların nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair bilgi verilir.
1980’li yıllarda anestezi alan her 1.500 kişiden birisi hayatını kaybediyordu. Günümüzde bu oran 250 binde bir kişiye kadar azaldı. Yani hastaların anestezi ile ilgili korkularının çoğu eskilere dayanır.
Hiçbir tıbbi girişim tamamen risklerden arındırılmış değil. Ameliyatın kendisi, var olan hastalıklar, yaş ve hastanın yaşam biçimine göre riskler değişir.

Sık görülen riskler: Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, bulantı, kusma, nabız sayısında azalma ve artma.

Nadir görülen riskler: Boyun ve sırt ağrısı, dudak, dil, diş ve boğaz hasarı, alerji ve sinir hasarı.

Çok nadir görülen riskler: Ses telleri, soluk borusu, yemek borusu ve boyun omurlarının hasarlanması, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında kalp krizi geçirilmesi, ağır alerjik reaksiyon, soluk borusuna cerrahi yöntemle tüp yerleştirilmesi, vücudun hayati organlarına pıhtı atması.

AMELİYATHANEDE NELER YAPILIYOR?

Genel anestezide çeşitli anestezi ilaçları kullanılarak hastanın uyuması ve çoğunlukla kasların gevşemesi
sağlanır.
n Bu sırada hastalar nefes yollarına takılan bazı aparatlar aracılığı ile yapay solunum cihazına bağlanır.

Anestezi süresince hayati fonksiyonlar sürekli olarak takip edilir.

Ameliyatın bitmesi ile birlikte anestezi sonlandırılır. Bu süreçte ilaçlar hastanın vücudundan hızla atılır ve hastalar derin bir uykudaymış gibi uyanırlar.

Anesteziden uyanan hastalar servise gönderilene kadar uyanma odasında tamamen uyanıncaya kadar gözetim altında tutulurlar.

Ameliyat sonrası hastaları en çok rahatsız eden konulardan biri ağrılar.
Hastanın uyandığı andan itibaren çok sayıda ağrı kesici ve bazı ağrı dindirme yöntemleri kullanılarak ağrıları dindirilmeye çalışılır.

HERKESE UYGUN MU?

Herkes genel anestezi için uygun değil. Genel anestezi verilemeyecek hasta yok ama uyanamayacak hasta olabilir. Örneğin ciddi akciğer hastalığı olan bir hasta, göbek seviyesinin aşağısını ilgilendiren bir ameliyat olacaksa genel anestezi yerine sırttan uyuşturma daha
doğru bir yöntem.

ACI VAR MI?

Genel anestezi sırasında hastaların ağrı duymadan ameliyat olmalarını sağlamak ana amaç. Ancak çok nadir olarak ameliyat sırasında ağrı duyduğunu belirten hastalar var.

‘UYANMA’ GERÇEK Mi?

Genel anestezi sırasında nadir de olsa uyandığını (sezaryen ve kalp cerrahisinde daha fazla) ve her şeyi duyduğunu belirten hastalar var. Bu hastalar iki şekilde kendilerini ifade eder;

“Uyanıktım her şeyi duydum ancak acı duymadım.”

“Hem uyanıktım hem de her şeyi duydum hem de acı vardı.”

YARIN: LOKAL ANESTEZi

Bir önceki yazımız olan Neurofeedback yöntemi ve Robin Williams'ın ölümü başlıklı makalemizde neurofeedback yöntemi, neurofeedback yöntemi nedir ve robin williams hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *