Android 5.0 Lollipop özellikleri

Android cephesinde en büyük değişim Android 4.0 ile yaşanmıştı. Daha sonra önemli değişiklikler içeren sürümler yayınlansa da, tasarım açısından pek fazla değişim yaşanmadı. Android ekosisteminde üçüncü parti arayüzlere destek verildiği için değişim ihtiyacını Apple’daki kadar hissetmiyorduk.
Yine de Android’in biraz tazelenmeye ihtiyacı olduğunu Android 5.0‘ı görünce fark ettik. Tasarım açısından önemli değişiklikler yapan Google, aslında mevcut sürümlerden sıkıldığımızı fark etmemizi sağladı.
Tığkı moda gibi, arayüz tasarımlarında da bir sadelik, bir gösteriş ön plana çıkıyor. Şimdilerde sadeli dönemini yaşıyoruz. Dolayısıyla Android 5.0‘da, IOS 7‘nin izinden giderek, çok daha sade bir yapıya geçiş yapıyor.
Google, kapsamlı bir çalışma yaparak, Androld’in tüm arayüzlerini yeniden tasarlamış. Bu arayüzü ilk olarak yeni Nexus modellerinde göreceğiz. Ama bizce en büyük etkisini Samsung, HTC, LG gibi firmaların modellerinde gösterecek. Ayrıca, mevcut cihazlara gelerek güncellemeler de size adeta yeni bir telefon satın almış gibi hissettirecek.

Android 5.0, Google için rekabette en önemli adımlardan biri. Sadece Android tarafından değil, tüm ekosistem büyük bir değişim geçirmek zorunda. Artık daha akıllı TV’ler, daha akıllı otomobiller, daha fazla giyilebilir cihaz istiyoruz. Google, yeni dönemde tüm bu ihtiyaç verebilmek adına gerekli adımları attı. İlk cihazların piyasaya sürülmesiyle de yeni dönem başlamış oldu. Google’ın bu konuda en büyük rakibi olan IOS’tan daha hızlı hareket ettiğini söyleyebiliriz. Microsoft ise şu an kayda değer bir adım atmadı. Dolayısıyla Android cephesinde işler iyi gidiyor gibi.

NEXUS 6
Google, Motorola’yı kısa süre önce satın aldığında bunun önemli bir gelişme olduğunu düşünmüştük fakat Google-Motorola evliliği kısa sürdü. Şimdi Lenovo, Motorola ile ikinci evliliğini gerçekleştiriyor. Ancak Google, Motorola’dan tümüyle vazgeçmiş değil. Nexus 6’nın da arkasında Motorola’nın logosunu görüyoruz. Android 5.0’lı ilk akıllı telefon olan Nexus 6, 6 inçlik 2560×1440 piksel ekranı, 2.7 GHz hızında Snapdragon 805 4 çekirdekli işlemcisi ve 13 MP kamerası ile üst düzey özelliklere sahip. Tasarım açısından Moto X’i andıran bu telefonun özelliklerinden biri de ‘Turbo Charge’. Bu özellik sayesinde 15 dakikalık şarj ile 6 saatlik kullanım süresi elde edilebiliyor. Nexus 6’nın fiyatı ise 649 dolar.

NEXUS 9
Nexus 9 ise Android 5.0 ile çalışan ilk tablet olma unvanına sahip. Fakat Google, Nexus 9 için Motorola yerine HTC ile çalışmış. Bu sebeple donanımı biraz farklı. Nexus 9‘un kalbinde NVIDIA Tegra K1 işlemci görev yaparken ekran 8.9 inç büyüklüğünde 2048×1536 piksellik bir panelden oluşuyor. Bu çözünürlük Nesus 6’nın gerisinde kalsa da bir tablet için yeterli. Sonuçta gözlerimiz daha fazla pikseli ayırt edemiyor. Bize daha fazla pil ömrü verin! Bir HTC klasiği olarak Nexus 9‘da metal detaylara rastlamak mümkün. Fkat tüm gövde yerine sadece yan çerçevede metal kullanılmış. Fiyatı 399 dolar.

NEXUS PLAYER
Nexus 6 ve Nexus 9‘un geleceğini tahmin ediyorduk. Fakat Nexus Player herkes için sürpriz oldu. Google’ın televizyonlar için geliştirdiği Android TV işletim sistemini kullanan Nexus Player, küçük bir medya kullanıcısının özelliklerine sahip. Kalbinde 1.8 GHz hızında 4 çekirdekli bir intel Atom işlemci bulunan Player, filmlere, TV programlarına ve şarkılara erişmek için kullanabiliyor. Ancak ekstra bir özellik daha var ki bizim asıl dikkatimizi çeken bu oldu: Nexus Player sayesinde Android oyunlarını TV’lerimizde oynamak mümkün olacak. Bu da OUYA’nın sonunu getirecek bir hamle olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Google Inbox nedir? başlıklı makalemizde google, google inbox ve google inbox nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *