Anayasa Komisyonu’nda restleşme

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun anayasanın değiştirilemeyen ilk 4 maddesinin tartışıldığı dünkü toplantısına, Ak Parti’nin “başkanlık sistemini çekebileceğine yönelik” açıklaması damga vurdu. Komisyonun dünkü toplantısında Anayasa’nın 1, 2 ve 3. madde hükümleri ile bu maddelerin değiştirilemeyeceğini açıklayan 4. madde masaya yatırıldı.


Edinilen bilgiye göre; Komisyon üyesi Ak Partili Mustafa Şentop, “Biz ilk dört maddenin değişmesini istiyoruz. Yeni anayasada değişmez madde olmamasını istiyoruz. 1924 ve 1961 anayasalarında değiştirilemez bir madde vardı. 1982 anayasasında danışma kurulu tek madde önerdi, 5 general bunu üçe çıkardı. Yani biz darbecilerin yaptığı anayasayı değiştiremez miyiz” dedi.
Bunun üzerine CHP’li üye Süheyl Batum ile Atilla Kart, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz anayasalarında değiştirilemez maddeler olduğunu kaydetti. Batum, Şentop’a, “Siz değişmez maddeye mi, değişmez madde sayısına mı karşısınız” ifadesini kullandı. Şentop, “Değişmezlik maddesine karşıyız. Askerlerin koyduğu anayasayı nasıl olup da değiştiremiyoruz” diye konuştu. Batum, “Asli kurucu iktidar yetkisi yok, biz yeni anayasayı yapamayız, ancak anayasa değişikliği yapabiliriz” görüşünü savundu.
Şentop, “O zaman bu komisyonda ne yapıyoruz? Millet yeni anayasa yaptığımızı zannediyor o zaman baştan söyleseydiniz de o şekilde çalışsaydık” dedi. Batum, “İlk dört maddeyi konuşuyoruz ama başkanlık sisteminizde ısrar etmeniz nedeniyle yasama, yürütme anlaşamadık” ifadesini kullanınca Şentop, “Başkanlık sistemi nedeniyle ilk 4 maddeye karşıysanız, biz başkanlık sistemini çekelim. O zaman ilk dört maddeyi müzakere edecek misiniz” diye sordu.

‘Dokunursak çekeceksiniz’
Batum’un, ‘Çekin müzakere edelim’ yanıtına karşılık Şentop, “İlk dört maddeyi tartışacaksanız başkanlık sistemini çekeriz” görüşünü yineledi. Batum da “İlk üç maddeye dokunursak çekeceksiniz yani. ‘Devletin dili Türkçe’dir yerine ‘devletin resmi dili Türkçe’dir diyebiliriz. Siz ortaya çıkacak 60-70 maddelik uzlaşma metnini referanduma sunmayı istiyorsunuz. Bu yeni anayasa değil, anayasa değişikliğidir, anayasa değişikliğinde de ilk üç maddeye dokunamazsınız” görüşünü iletti.

Bahar ATAKAN

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *