Cameron: Yüzde 100 emin değiliz

İngiltere’de muhalefetin itirazı üzerine parlamentoda Suriye müdahalesinin ele alınacağı oylama gelecek haftaya kaldı. Başbakan Cameron saldırıyı Esad’ın yaptığından ‘yüzde 100 emin olmadıklarını’ söyledi

ABD ve İngiltere’nin yasama organlarından Suriye’ye yönelik müdahalenin ertelenmesine neden olabilecek itirazlar geldi. İngiltere Başbakanı David Cameron, muhalefetteki İşçi Partisi’nin desteğini çekmesi üzerine planlarını değiştirmek zorunda kaldı.
Başbakan’ın planlarına göre, dün parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılacak oylama ile İngiltere’nin Suriye operasyonuna katılmasına izin verilecekti. Ancak İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Suriye’de incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler kimyasal heyetinin raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sunmadan yapılacak bir oylamada aleyhte oy kullanacaklarını söyledi. Kendi partisi içinden de itiraz gelince Cameron yeni bir formül geliştirdi. Buna göre hükümetinin Suriye’ye doğrudan askeri müdahale konusunda siyasi yetki alması için iki oylama yapılacak.
Hükümetten yapılan açıklamaya göre ilk oylamanın konusu, kimyasal silah kullanımına verilecek “güçlü insani karşılık” olacak. Askeri müdahaleyi içeren teklif ise BM denetçilerinin raporlarını sunmasının üzerine yapılacak. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon çarşamba günü, denetçilerin çalışmalarını tamamlaması için 4 güne ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bu durumda İngiltere parlamentosundaki ikinci oylama, en erken önümüzdeki hafta başında olabilir. Dünkü oturumda konuşma yapan Cameron, kimyasal saldırıyı muhaliflerin gerçekleştirdiğine dair hiçbir güvenilir istihbarat bulunmadığını, sorumlunun “yüksek ihtimalle” rejim olduğunu söyledi. Muhalefetin “somut kanıt” talep etmesi üzerine de saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığı konusunda “yüzde 100 kesinlik olmadığını” söyledi. Cameron, Saldırının arkasında Esad’ın dlduğuna dair kendisinin ikna olduğunu söyleyen Başbakan, vekillere ‘Siz de bir karar vermelisiniz’ diye seslendi. Cameron, kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı için Esad rejimine yönelik operasyonun yasal olacağını belirtti. Ancak, BM Güvenlik Konseyi’nde güçlü bir itiraz olması durumunda İngiltere’nin operasyonda yer almasının “düşünülemez” olduğunu ekledi.

‘Anayasa çiğnenir’
ABD’de ise 100’den fazla vekil Başkan Barack Obama’ya mektup yazarak saldırı kararı almadan önce Kongre’de oylama yapılmasını istedi. 98’i Cumhuriyetçi, 18’i Demokrat Partili olan vekiller “ABD’ye direkt bir tehdit yokken ordunun Suriye’de kullanılmasının ve Kongre onayının alınmamasının güçler ayrılığını ihlal edeceğini ve anayasayı açıkça çiğneneceğini” belirtti.

İngiliz jetleri Güney Kıbrıs üssüne indi

İngiliz hava kuvvetleri (RAF) Kıbrıs adasındaki Akrotiri hava üssüne altı adet Typhoon cinsi jet gönderdi. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘jetlerin doğrudan askeri müdahalede görev almayacağı’ belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *