Anadolu liselerinde yeni şans

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alan liselerde boş kalan kontenjanlar için son kez ek yerleştirme yapacak. Buna göre ek yerleştirmenin 4 Ekim Cuma günü sonuçlandırılması planlanıyor
Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan liselerde boş kalan kontenjanlara, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla son kez ek yerleştirme yapılacak. Bakanlık, bu okullara eylül ayı içinde öğrencilerden yeni tercih alarak ek yerleştirme yapmıştı. Son kez yapılacak ek yerleştirme için ise yeniden başvuru alınmayacak. Yedek liste üzerinden öğrencilerin okullara yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek. Liselerdeki nakil işlemlerinin sonuçlanmasının ardından boş kalan kontenjanlar belirlenecek. Buna göre yapılacak ek yerleştirmenin 4 Ekim Cuma günü sonuçlandırılması planlanıyor. Bakanlığın konuyla ilgili detaylı açıklamayı bugün yapması bekleniyor.

 

Kıbrıs’a yeni üniversite
Yakın Doğu Üniversitesi imkânlarıyla kurulan, ancak idari ve akademik kadrosu bakımından bütünüyle özerk olan Girne Üniversitesi ile içinde ilahiyat fakültesi bulunan Kıbrıs’ın en büyük camisinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Beşik Atalay, Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs yöneticileri, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı vekili Sibel Siber ile basın mensupları katıldı. Yakın Doğu Camii’nin temel atma töreni Lefkoşa’da gerçekleşirken; davetliler Girne Üniversitesi’nin, Girne’de gerçekleşen temel atma törenini alana kurulan sinevizyon aracılığıyla canlı olarak izlediler.
Toplam 30 dekarlık alana kurulacak olan ve aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebileceği, Yakın Doğu Camii, toplam 27 milyon dolara mal olacak ve 54 ayda tamamlanacak. YDÜ imkanları ile kurulan, ancak idari ve akademik kadrosu bakımından bütünüyle kendi varlığını sürdürecek olan Girne Üniversitesi’nde 5 fakülte bulunacak, toplam 4 bin öğrenci öğrenim görecek. Denizcilik alanında eğitim verecek üniversitenin toplam maliyeti 80 milyon dolar olacak Girne Üniversitesi, 2 yılda tamamlanacak.
Törende yaptığı konuşmada KKTC’nin bir eğitim adası haline geldiğini kaydeden T.C. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı olarak KKTC’deki üniversitelerin daha verimli gitmesi için her türlü katkıyı veriyoruz” diye konuştu. YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel de konuşmasında, “Yakın Doğu’nun 35 yıllık birikiminden doğan Girne Üniversitesi’nin, denizcilik alanında bir dünya markası olma hedefinin fiziki ifadesi olduğunu dile getirdi.

MUN Konferansı Darüşşafaka’da düzenlenecek
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yabancı Diller Bölümü, Darüşşafaka’nın 150. yıl anısına 4-5 Ekim’de Model United Nations (MUN) Konferansı düzenleyecek. “Devlet Gücünün Halk Hareketlenmeleri Üzerindeki Etkisi”nin tema olarak belirlendiği konferans TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek. 11 misafir okuldan toplam 105 öğrencinin katılacağı konferans silahsızlanma, çevre, insan hakları ve siyasal konuların ele alındığı dört komiteden oluşacak. İki gün boyunca öğrencilere 12 danışman öğretmen eşlik edecek. Misafir okullar arasında Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Terakki Vakfı Okulları, Üsküdar Amerikan, Marmara, Anabilim, İSTEK Vakfi Atanur Oğuz, İSTEK Vakfı Kemal Atatürk, İSTEK Vakfı Bilge Kağan, Açı, İTÜ Vakfı Ekrem Elginkan ve Galatasaray liseleri bulunuyor.

Lojistikte uzmanlaşmak isteyenlere özel sertifika
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, lojistik sektörüne yönelik sertifika programları sunuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin de ders vereceği programlarda katılımcılara lojistik yönetiminde mevcut iş yapma modelleri içerisinde kullanabilecekleri, lojistik fonksiyonların işleyişine hakim olabilme fırsatı sağlanacak. Eğitimlerde, Tedarik Zinciri Yönetimi, Lojistik ve Lojistik Yönetimi, Satın Alma Yönetimi gibi konulara yer verilecek. Eğitim programları 28 Ekim’de başlıyor.

Geleceğin liderleri İzmir’de buluştu
Fransa’da bulunan Uluslararası Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIFE), geleceğin liderlerini Gediz Üniversitesi’nde buluşturdu. İlki geçen yıl yapılan düşünce kampının 2’ncisine Almanya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Romanya, Ukrayna ile Türkiye’den üniversite öğrencileri katıldı. “Akdeniz, Hazar Denizi ve Karadeniz bölgesi jeopolitik ilişkileri” konusunun ele alındığı kampta, gençler Ortadoğu’yu da kapsayan hassas coğrafyaya ilişkin stratejiler geliştirdiler.

VİKO, çocuklar için perdelerini açıyor
VİKO ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesi ile ilkokul çağındaki öğrencilere enerji verimliliği, geri dönüşüm ve elektrikli ev kazalarına karşı korunma konularında bilinç kazandırmaya devam ediyor. İki yıl önce VİKO ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında VİKO Çocuk Tiyatrosu’nun sahnelediği, ana teması enerji verimliliği olan ‘Aydınlık Bir Gelecek’ isimli oyun İstanbul’da her gün bir okulda öğrencilere ücretsiz olarak sahneleniyor. Tiyatro bu yıl perdelerini Üsküdar ilçesi okullarında açacak. Hedef İstanbul’daki okullarda enerji tüketiminde yüzde 20’lik bir azalma gerçekleşmesine katkıda bulunmak.

Bir önceki yazımız olan Dershanelerin ruhsat tartışması bitmiyor başlıklı makalemizde dershane ruhsatı, dershaneler kapatılacak mı ve dershanelere ne olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *