America’s Cup nedir? Ne zaman düzenlenir?

America’s Cup dünyanın en prestijli yat yarışlarından biridir. İlk olarak 1851 yılında düzenlenen America’s cup günümüzde hâlen devam etmektedir.

2013 America’c Cup Yeni Zelanda ile Oracle arasında kıyasıya çekişmeye sahne olmuştur.

9 puana ulaşanın kazanacağı 34. America’s Cup’ta puanı 8-1’e getiren Emirates, Oracle’a karşı verdiği mücadelede üst üste yarış kaybetmeye devam ediyor. Dün itibariyle aslında skor tabelasında 10’a 8 öne geçen Oracle Team USA, silinen 2 puanı sebebiyle 8 puanda sayılıyor.

Skor tabelasında 8-1 geriye düşmesinin ardından tarihi bir çıkış yapmayı başaran Oracle Team USA, üst üste kazandığı yedi yarışla durumu 8-8’de eşitlemeyi başardı. Amerika basınında ‘geri dönüş tamamlandı!’ şeklinde yorumlanan Oracle’ın çıkışı, bugüne kadar yaşanmış en uzun süren America’s Cup’ta daha önce hiç görülmemiş bir performans.

Dün 17-19 knot rüzgarda ve son derece uygun rüzgar-akıntı koşullarında Oracle üst üste iki galibiyet aldı. Günün ilk yarışında startta Emirates’in altına geçmeyi başaran Oracle, rakibini sonuna kadar zorladı ve penaltı almasını sağladı. Emirates’in cezası sebebiyle rahat bir yarış geçirdikten sonra ikinci yarışı da Oracle 52 saniye farkla kazandı. Bu müthiş geri dönüşün ardından artık favori ilan edilen Oracle ile Emirates Team New Zealand’ın ‘final’ mücadelesi bugün TSİ 23.00’da verilecek uyarı işaretiyle başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Olaylardan Sonra Başkan Orman'ın açıklaması başlıklı makalemizde 1453 Kartalları, beşiktaş ve bilet hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *