American Horror Story dizi konusu ve eleştirisi

Horror Story dizisinin konusu ve Horror Story dizi eleştirisi bu yazıda…

Üçüncü sezonuna bu yıl başlayan dizi Amerikan korku kültürünün klişelerinden yeniden doğdu. Daha önce “Nip/Tuck”, “Glee” gibi dizileri yazan Brad Falchuk ve Ryan Murphy tarafından kaleme alınıyor. Bu bile diziye bir göz atmak için geçerli bir neden sayılabilir.

İlk sezon; korku ve gerilim sevenlerin baş tacı ettiği lanetli ev hikâyesinden oluşuyor. Evliliklerinde ciddi bir kriz atlatan çift, yeni bir evle yeni bir başlangıç yapmaya karar verir. Taşındıkları ilk gün korkutucu komşuları ve kızı ile tanışırlar. Sonra 13 bölüm boyunca evdeki garip olayların ardı arkası kesilmez.

İkinci sezonda olaylar bir akıl hastanesinde geçer. Günümüzde harabeye dönen hastane 1964 yılında bir din adamı tarafından işletilmekte ve rahibeler tarafından hastaların bakımı yapılmaktadır. Olayların büyük çoğunluğu o dönemde geçerken, günümüzde de hastanenin hikâyesi devam eder. Ortalıkta dolaşan rahibeler, eski bir Nazi olduğunu saklayan hastane doktoru, Ortaçağ’dan kalma iyileştirme yöntemleri, tüyler ürpertici bir ortamda geçen olaylar…

Üçüncü sezon cadıların resmigeçidine ayrılmış durumda. Yayını halen devam ediyor.

Üç sezon boyunca değişen hikâyelere oyuncular da uyum sağlıyor. Her sezonda aynı oyuncular farklı rollerde ekranla buluşuyor. Oyuncuların performanslarına diyecek yok ama özellikle Jessica Lange’in başarılı canlandırmalarının önünde saygıyla eğilmek gerek. İki Oscar ödülüne sahip 64 yaşındaki usta oyuncu olağanüstü oyunculuğunu hâlâ çok güzel olan vücudu ile de desteklemiş durumda.

Horror Story dizisi ile ilgili ayrıntı bilgiler

Her sezon değişen jenerikler ve dizi içinde kullanılan müzikler de özenli bir çalışmanın ürünü.
Korku ve gerilim filmlerinin bütün klişelerini toplayıp dizi haline getirmek dâhiyane bir fikir… Birinci sezonun ilk bölümünün ABD’de 5 milyon izleyici tarafından izlenmiş olması da bunun en büyük kanıtı.
Sezonun afiş çalışmaları dünyaca ünlü Emrah Yücel tarafından tasarlanmıştır. Jessica Lange, adını 1976 yılında çekilen “King Kong” filmi ile duyurmuştur ve Lange, 2011 yılında dizideki rolü ile “Altın Küre” ödülü almıştır.

Believe dizi eleştirisi – Believe izlenir mi?

 Criminal Minds dizi eleştirisi

 Hangi yabancı diziyi izlesem? – Dizi tavsiyesi

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *