Amazon’da sanat

Amazon'da sanat

Amazon’da sanat

E-ticaret devi Amazon, kullanıcılarının sanat eserleri satın almasına olanak tanıyan yeni projesiyle site üzerinden sanat eseri satışına el attı. Bunun ardından sanat piyasası konuyu tartışmaya başladı. Şu anda satışa başlayan Amazon’da, açılışa özel olarak 4 bin 500 farklı sanatçıya ait olan 40 bin parçadan fazla sayıda sanat eseri bulunuyor. Satışta bulunan galeri sayısı ise 150’nin üzerinde. Eserlerin fiyatları 100 dolardan başlıyor, birkaç milyon dolara kadar çıkabiliyor.
Sanat eleştirmenleri dev internet marketi ile, kendisini soyutlamasıyla tanınan sanat dünyası arasındaki tezata dikkat çekerken, ciddi koleksiyonerlerin Amazon’un sanat marketinden uzak duracağı tahmin ediliyor. Diğer yandan Amazon’un bugüne kadar sanat koleksiyonuyla bağı olmamış, alacağı eserin değerlenip değerlenmemesiyle fazla ilgilenmeyen yeni bir müşteri profili yaratabileceğinden bahsediliyor.
Sanatseverlerin Amazon’da galeri galeri gezebildiği platformun ürün sayfalarında sanatçı hakkında bilgi, incelenen eserin detayları ve sanatçının diğer eserlerine ulaşabilmek mümkün.

Sayılarla sanat satışı

– Şu anda en çok eserle yer alan galeri 5429 eseri bulunan Amerika kökenli Zatista Fine & Contemporary Art. Onu yaklaşık 4 bin eserle yine bir Amerikan galerisi olan UGallery takip ediyor.
– 99 doların altında fiyatı bulunan eser sayısı 541 iken, en yüksek fiyatlı kategori olan 10 bin dolar ve üzerinde 1799 tablo satışta. En çok eser ise 1000 dolar ile 2500 dolar fiyat aralığında var. Bu aralıkta satılan tablo sayısı 8364.

Satılan en pahalı beş tablo
1-“Willie Gillis: Package from Home” – Norman Rockwell (1941): 4.85 milyon dolar
Amerikan kültürünü yansıtmadaki başarısıyla ünlü ressam ve illüstratör Normal Rockwell’in 2. Dünya Savaşı döneminde yarattığı kahramanın ilk kez görüldüğü yağlı boya tablo, Amazon’daki eserlerin en pahalısı.
2- “Flowers” – Andy Warhol (1964): 1.5 milyon dolar
Amazon’da pop-art’ın babası Warhol’un 42 eseri satışta ancak sentetik polimer boyalı bu eseri öne çıkıyor.
3- “Adirondacks” – Helen Frankenthaler (1992): 975 bin dolar
Geçen yıl hayatını kaybeden, 1950’lerden beri sanat dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Frankenthaler’ın atmosferin öne çıktığı bu eseri alıcı bekliyor.
4-“Looking Out to Sea” – Alfred …mile Stevens (1890): 675 bin dolar
Belçikalı sanatçı Stevens’ın denize bakan bir kadına yer verdiği 1890 tarihli çalışması, Amazon’un satışa sunduğu dönemin çağdaş sanatçılarla sınırlı kalmadığını gösteriyor.
5-“The Artist and His Wife” – Marc Chagall (1971): 285 bin dolar
Chagall da Amazon’da satışta bulunan ünlü ressamlar arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Sanatçıların ikamet adresi artık başlıklı makalemizde açılış, ali güreli ve bcac hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *