Altın Portakal’da sansür krizi çözüldü

51. Antalya Film Festivali’nin belgesel programından bir hafta önce çıkarılan Reyan Tuvi imzalı Gezi belgeseli “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’in ‘yeniden gönderilen versiyonu’ yapılan değerlendirme sonucunda yarışmaya davet edildi. Bunun duyulması üzerine sinemacılar, festivalin tutumunu yeterli bulmadı ve önceki gün 10 jüri üyesi istifa etti. Ardından 37 sinema yazarının festivale katılmayacağı duyuruldu.
‘Sansür kabul edilemez’
Ayrıca Tuvi’nin de aralarında olduğu ulusal belgesel yarışmasındaki 13 yönetmen ve yapımcı, festival kapsamlı bir özeleştiri yapıp özür dilenmediği takdirde filmlerini çekeceklerini açıkladı.  Bu gelişmelerin ardından festival komitesi yaptığı yazılı açıklamaya, “Sektörün tüm unsurlarıyla birlikte bir uzlaşma noktası yakalamak ve sinemamızın 100. yılında en köklü festivalimizin sağlıklı bir ortamda yapılmasını sağlamak için bir çağrıdır bu” diyerek başladı.
Sansür konusunda eleştiride bulunan, tavır koyan herkesle aynı fikirde oldukları söyleyen komite, “Sansür kabul edilemez” dedi.
Krizin çıkış nedeni ise ‘yanlış bir iletişim zinciri’ olarak açıklandı: “Çok kısa bir sürede büyük bir festival hazırlığı içine girdik ve hiç beklemediğimiz bir krizle karşılaştık. Yanlış bir iletişim zinciri oluştu ve işin bu hale gelmesinde bizim de sorumlu olduğumuzu kabul ediyoruz.”
Tuvi’ye baskı ve otosansür dayatması yapmadıklarını söyleyen komite, “Ne festival tarafından ne de eser sahibi tarafından söz konusu filmin ne mesajına, ne içeriğine, ne kurgusuna, ne de bütünlüğüne dokunulması asla ve hiçbir zaman talep edilmemiş, net bir biçimde adını vererek ve yazılı olarak kişilik haklarına yönelik bir hakarete dair ortak bir hassasiyet sonucu sözkonusu küfür kaldırılmıştır” dedi.
‘Konuşup, tartışalım’
Tuvi’nin tüm krizin merkezine oturtulmasını haksızlık olarak nitelendirildi ve komite Tuvi ve sinema camiasıyla üzüntülerini paylaştı. Açıklamada diyalog çağrısı da yapıldı:
“Hepimizin ve sinemamızın ortak çıkarı, bir tartışmaya tüm festivali kurban etmemektir. Karşılıklı suçlamalar ve ithamlar yerine, konuşup tartışarak çözemeyeceğimiz bir konu ve sorun olmadığı inancındayız. Meselenin tüm taraflarını 51. Antalya Altın Portakal Film Festivalimizi bir sinema bayramı biçiminde kutlamaya davet ediyoruz.” Özür ve özeleştiri beklediklerini söyleyen sinemacıların bu metne verecekleri tepki ise merakla bekleniyor.

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeseline sansür

 

Bir önceki yazımız olan Vocal People Türkiye'de başlıklı makalemizde ankara, Voca People nedir ve Vocal People hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *