Altın Portakal’ı kim kazanacak?

50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller bu akşam yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

Türkan Şoray başkanlığındaki jürinin ulusal yarışmadaki seçimlerini öğrenmeden önce hangi yapımların öne çıkabileceğine göz atalım
Yarışmanın en beğenilen filmlerinden biri Ramin Matin’in yönettiği “Kusursuzlar”dı. İki kız kardeşin tatil sezonu başlamadan önce Çeşme’de yazlığa gitmesiyle başlayan hikâyede, kız kardeşler arasındaki gerilim yansıtılıyordu. Filmin ekibi yönetmenlik, görüntü yönetmenliği, senaryo, ses kurgusu, müzik gibi pek çok dalda sahneye çıkabilir; En İyi Film Ödülü alması da şaşırtıcı olmaz. Ayrıca iki kız kardeşi canlandıran Esra Bezen Bilgin ve İpek Türktan Kaynak, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün güçlü adaylarından…

‘Mavi Dalga’ öne çıkıyor
Atalay Taşdiken’in yönettiği “Meryem”in ekibini de ödül töreninde sahnede görme ihtimalimiz yüksek. Kocasını bekleyen Meryem’i canlandıran Zeynep Çamcı, kadın oyuncu ödülünde akla gelebilecek isimlerden biri. Meryem’in kayınpederini canlandıran Mustafa Uzunyılmaz, ulusal yarışmanın en başarılı performanslarından birini sergiliyor ve yardımcı erkek oyuncu dalında iddialı. Jürinin “Meryem”i film, yönetmen gibi dallarda değerlendirmesi de mümkün.
Jürinin gözden kaçırmaması muhtemel diğer bir film, politik açıdan etkileyici “Mavi Ring”. Gazeteci Ömer Leventoğlu’nun ilk filmi olan “Mavi Ring”, En İyi İlk Film dalının önemli adaylarından biri.
En İyi İlk Film dalında öne çıkabilecek diğer yapım, yarışmanın sevilen filmlerinden biri olan; Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın yönettikleri “Mavi Dalga”. Balıkesir’de geçen film, Deniz adlı bir kızın büyüme öyküsü olarak özetlenebilir.
Bu yıl Antalya’da güçlü kadın karakterler ve etkileyici performanslar öne çıkarken, erkek oyuncu performansları açısından aynı şeyi söylemek güç.

MERYEM FİLM FRAGMANI

Bir önceki yazımız olan Türk Sinemasında kimler geldi kimler geçti başlıklı makalemizde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Altın Portakal'ı kim kazandı ve Altın Portakal'ın en iyileri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *