Almanya’da Merkel garanti 2. kim!

Almanya’da seçmenlerin sandık başına gittiği bugün Şansölye Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin seçimlerde zafer elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Hıristiyan birlik partileri CDU ve CSU’nun koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranındaki düşüş koalisyonun kalıcılığını sarsacak gibi görünüyor. Son kamuoyu araştırmalarına göre iktidar ve muhalefet oyları arasında sadece 1 puan fark var. Kamu televizyonu ZDF’in anketinde, CDU/CSU yüzde 40, FDP yüzde 5.5, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 27, Yeşiller yüzde 9, Sol Parti yüzde 8.5 ve Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 4 oranında oy alabilir.

Yüzde 72 kararsız
Ancak Frankfurter Rundschau gazetesine göre muhalefet oyları iktidarın bir puan önünde gözüküyor. Bild gazetesi ise, seçimlere 3 gün kala yapılan ankette, seçmenin yüzde 72’sinin hangi partiye oy vereceğine karar vermediğini belirtti. Gazetenin anketine göre CDU’nun yüzde 39, FDP’nin yüzde 6, SPD’nin yüzde 26, Yeşiller’in yüzde 9, AfD’nin yüzde 4 alabileceği açıklandı.
Öte yandan Bavyera eyalet seçimlerinde FDP’nin yüzde 3’te kalması, genel seçimlerde de yüzde 5’e ulaşamayacağı şeklinde yorumlanıyor. Bu durumda Merkel bir başka parti ile koalisyon oluşturmak zorunda kalacak. Koalisyon senaryoları arasında ise birkaç farklı parti ismi öne çıkıyor. Sosyal Demokrat Parti ile CDUnun bir koalisyon kurabileceği düşünülüyor. CDU’nun Yeşiller ile bir koalisyon kurma ihtimali gündeme gelse de Yeşiller’in seçimlerden önce bunu istemediğini açıklaması ihtimali gündemden kaldırıyor. Sadece 4 ay önce kurulmasına rağmen hızla yükselen euro karşıtı AfD de bir diğer koalisyon ihtimali olarak gösteriliyor. Partinin yüzde 5’e ulaşması durumunda, euro krizinin Almanya’ya teğet geçmesini sağlayan Merkel ile bu konuda anlaşmazlık yaşayacakları düşünülüyor.
Seçimlerde ülke genelinde toplam 34 partiden 4 bin 451 milletvekili adayı Federal Meclis’e girmek için mücadele ediyor. 61.8 milyon kişinin oy kullanabileceği seçimlerde 299 bölgeden Federal Meclise girecek en az 598 milletvekili belirleniyor.

 

7 Türk vekil garanti…
Almanya’da 800 bin Türk’ün oy vereceği seçimlerde 36’sı büyük partilerden 70 Türk kökenli milletvekili adayı yarışıyor. Yeşiller’den 11 aday, SPD’den 10 aday, CDU’dan 2 aday, Sol Parti’den 10 aday, Korsanlar’dan 2 aday, FDP’den ise 1 aday Türk kökenli. SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Yeşiller’den Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu, FDP’den Serkan Tören, Sol Parti’den Sevim Dağdelen ile CDU’dan Cemile Yusuf’un seçilecekleri kesin gibi. Diğerlerinin isimleri, Yeşiller’den Danyal Bayaz, Memet Kılıç, Neşe Erikli, Müjgan Perçin, Eyüp Odabaşı, Ali Demircan, Sülmez Doğan, Gülseren Demirel ve SPD’den Macit Karaahmetoğlu, Metin Hakverdi, Tuna Fırat, Ülker Radziwill, Cansel Kızıltepe, Ergun Can, Gülistan Yüksel, Mahmut Özdemir, Abuzar Erdoğan olarak açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz olayında bir ilginç gelişme daha! başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, beşik otel ve Çevik Kuvvet polisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *