Alkol yasağının ilk gününde tartışma

Perakende alkol satışının akşam 22.00’den sonra yasaklanmasına ilişkin düzenleme önceki akşam uygulanmaya başladı. Yasaklar, ilk geceye mahsus olarak gece 24.00’te uygulandı. Bazı bayiler geceyarısından sonra da müşterilerini kıramayarak satış yapmayı sürdürürken, bazı bayiler ile vatandaşlar arasında ise tartışma yaşandı.
Ankara’da otellerin ve gazinoların bulunduğu Ulus’taki tekel bayi sahiplerinden Ümit Topuz, zararının yüzde 100 olacağını söyleyerek, “Konum itibarıyla farklı bir yerdeyiz. Borçlarımız, kredilerimiz var. Diğer esnaflara göre işimiz daha farklı. Bizim dükkan sabaha kadar açık. Turistik bölge, restaurant, oteller, barların olduğu yerler. Ankara’nın en uzak bölgelerinden gelen müşterilerimiz var. Alkol buranın olmazsa olmazlarından. Dükkana içki yasağı geldiğine dair hiç bir yazı gelmedi. Cezalarla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmadı. Herkeste bir tedirginlik var. Turist geldi alkol alacak, ona bunu nasıl anlatacağız” dedi.
Bar ve eğlence yerlerinin çoğunlukta olduğu Kızılay Yüksel Caddesi’nde büfesi bulunan Sadık Kılıç da, “Bizim işimiz saat 21.00’dan 00.00’a kadar zaten. Satmadık mı hiçbir iş yapamayız. Çok büyük zararımız olacak. Bugün 00.00’a kadar sattık, kapatıp gidiyoruz. Uyuşturucusu hapcısıyla nasıl baş edeceğiz. Bu büfeden 3 ev geçiniyor. En büyük korkumuz kavga etmek. İşlerimiz yüzde 50 düşer o da bizi kurtarmaz, çekip gideriz” dedi.

‘Yasaklar tahrik eder’

Gençlerin sokakları doldurduğu Tunalı Bestekar Sokak’da eğlenen üniversite öğrencileri Ece Karacula(22), Simge Topcu(22) da alkolde yeni dönemi nasıl geçirdiklerini şöyle anlattı:
“İnsanları başka şeylere yöneltiyorlar. 21.55’te gidip depolayacağız. Toplu içki satışı artacak. 1 kasa alıp eve koyacağız. Alkol tüketimini azaltmayacak. Hatta belki bir tepki de uyandırabilir. Yasaklar geldiği zaman tahrik edici unsur haline geliyor. Farklı şeyler türeyecek. Sokaklarda elden satanlar olacak. Tekeller ışığını söndürür. Biz bugün bu şekilde aldık. ‘Merhaba abi’ dedim. ‘Gel’ dedi. Poşete koyduk, buradaki arkadaşlarıma içki getirdim gelirken. Bu içkiden uzaklaştırma yöntemi değil. Polis gelip bize ‘nereden aldınız’ diye sorduğunda, ‘evimden getirdim’ diyeceğiz”

‘Yaratıcı zekâ kullanacağız’
Arif Kıhtır (24), Barnos Koşar (23) da, “Biz her türlü yolumuzu bulup bir şekilde içeceğiz. Yaratıcı zekâmızla karşılarına çıkarız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Atakan'ın son mesajı başlıklı makalemizde abdullah cömert, ahmet atakan ve ahmet atakan'ın facebook'u hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *