Alif Art Müzayedesi çok konuşulacak

Yarın Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşecek Alif Art Müzayedesi’nde son halife Abdülmecit’in özenle saklanan “Avluda Kadınlar” eseri satışa çıkıyor. Bakalım açık artırmada başka hangi eserler var?

İstanbul’da bu hafta sanat piyayasında en çok konuşulan şey Abdülmecit’in “Avluda Kadınlar” resmi. 1899 tarihli yağlıboya resim, son halifenin nü çalışmalarından biri. 50 yıldır adını açıklamak istemeyen bir aile tarafından saklanıyor. Katalogda K.N. koleksiyonu diye geçiyor. Koleksiyoner aile, bu resmi 50 yıl önce hanedan üyelerinden satın almış. Resmin Dolmabahçe Sarayı’nda halen eskizleri var. Hatta Murat Bardakçı bu eskizleri incelediğini anlatıyor.
Resmi Alif Art müzayede evinin ortağı Elizabeth Şalabi ile inceliyorum. Halının kıvrımından kadınların suya yansımalarına kadar detaylara hayran kalmamak mümkün değil.
Son halife saraydaki kadınları resmettiği eserinde gözdesine de yer vermiş. Zaten resimde nü olmayan iki kadından biri de bu gözde. Son halifenin nü çalışacak kadar ileri görüşlü olması mı, Osmanlı Hanedanı’nda bu kadar iyi eğitimli ve yetenekli sanatçıların olması mı daha etkileyici bilmiyorum. Ama umarım bu resim müze sahibi bir koleksiyoner tarafından satın alınır ve sergilenir. Ne kadar iyi saklansa da şimdiye kadar bu resmin hiç ortaya çıkmamış olması talihsizlik. Abdülmecit’in “Avluda Kadınlar”ı yarın Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşecek Alif Art Müzayedesi’nde satışa çıkacak. 1 milyon 200 bin ile 1milyon 300 bin TL civarında satılması bekleniyor ama tabii ki rekor kırarsa da şaşırmayacağız.

Birçok ilginç şey var
Müzayedede Abdülmecit’in resmi her ne kadar rol çalsa da ilginç başka çok şey var. Sabri Berkel, Nurullah Berk, Fikret Mualla, Nuri İyem’in şimdiye kadar çok iyi koleksiyonlarda saklanmış resimlerinden Dolmabahçe Sarayı gravürlerine ve hatta Osmanlı’nın bastığı ilk kitap Vankulu Lugati’ye kadar farklı alanlardan ilgi çekici eserler var. Özellikle Fikret Mualla’nın Kırmızı Bar ve Sabri Berkel’in Mimar Sinan portresi görülmeli.
Eserleri görmek için müzayedeye katılmak gerekmiyor. Bugün Nişantaşı’ndaki Chalabi Art Gallery’de (Delicatessen’in yanı) eserleri yakından görebilirsiniz. Yarın gravür, harita ve kitap müzayedesi saat 14.00’te, Osmanlı ve karma sanat eserleri müzayedesi ise saat 15.30’da Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşecek. Bakalım, Abdülmecit’in “Avluda Kadınlar”ını alan koleksiyoner adını açıklayacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

PAZAR GECESi ZAMANI DURDURMAK iSTEYENLERE

Cumartesi programınız tamamdır nasılsa. Pazar akşamı için ne yapsak diyorsanız işte bir seçenek, Frankie’de Zamansız Dakikalar. Yarın gecenin konuğu Seyyal Taner. Seyyal Taner şarkılarıyla ve tabii bitmez tükenmez enerjisiyle zamanı durdurmak isterseniz Frankie doğru adres. Daha önceki konuk Neşe Karaböcek’i izleyemeye gidenler o gece izleyiciler arasında yer alan Seyyal Taner’in nasıl döktürdüğünü anlata anlata bitiremiyor.
Ayrıca Frankie demişken bir hatırlatma da yapalım. Bu ay boyunca Frankie’de Yunan yemekleri var. Şef Symeon Triantafyllou’nun kendi mutfağında nasıl harikalar yarattığını görmek için iyi bir fırsat.

Bir önceki yazımız olan Devlet, habersizce babasının mezarını taşıdı başlıklı makalemizde devlet, İstanbul ve mezar taşımak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *