Ali İsmail’e böyle saldırdılar!

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın daha önce kayıp olduğu söylenen dayak görüntüleri ortaya çıktı.

İsmail Saymaz’ın Radikal’in internet sitesinde yer alan haberine göre, daha önce silindiği belirtilen ve Jandarma Kriminal Dairesi tarafından kurtarılan görüntülerde Korkmaz’ın fırın sahibi ve arkadaşları tarafından dövülüyor. Görüntülerde bir grup Korkmaz’ın sokağa girdiğini görerek önünü kesiyor. Koşarak gruptan kaçmaya çalışan Korkmaz dört kişi tarafından yakalanarak tekmeleniyor. Darbelerden sonra kaldırımda bir süre oturur halde duran Korkmaz’ın başına tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan tarafından üç kez tekme atıldığı anlaşılıyor. Saldoğan, savcılık ifadesinde, darp edilen gencin Korkmaz değil bir başkası olduğunu ileri sürdü. Darp ettikleri gencin kendilerine taş attığını savunan Saldoğan, son tekmeyi kendisinin vurduğunu belirterek özetle şunları söyledi:

‘Ben olabilirim’
“Kamera kayıtlarında görülen ve sivil şahısların yakaladığı kişi, ara sokaklardan eski otogarın bulunduğu Beşik Otel’in oralarda bize doğru taş atıyordu. Şahsın üzerinde yanlış hatırlamıyorsam füme renginde, bol şekilde bir giysi vardı. Burada bulunan şahıslar o şahsı yakaladılar. Kaldırımın oraya vurarak düşürdüler. En az dört kişi bu şahsı fırınının karşısında bulunan kaldırıma tekme ve yumru vurmak suretiyle yere düşürdüler. Çocuk kaldırımın kenarına düştükten sonra ben geldim. Şahısları ayırdım ve uzaklaştım.

‘Küfredince vurdum’
Bir süre sonra yerde yatan şahıs bize ‘Hepiniz o. çocuğusunuz’ dedi. Tekrar tekrar sövme eylemini sürdürünce ben de karın bölgesine doğru tekme attım. Kalkıp gitmesini söyledim. Akabinde olay yerini terk etti. İlk etapta şahsı yakalayıp döven ve yere yatıran şahısları hatırlamıyorum. Ancak en az dört kişiydiler. Dövülen kişinin eşkalini ve giysisini hatırlamıyorum. Şahsı olay yerinden uzaklaşması için kovaladığımda şahsın üzerinde basında çıktığı gibi kırmızı bir mont olmadığını söyleyebilirim. Karanlıkta da aydınlıkta da gördüğüm gibi kırmızı mont yoktu. Kırmızı renk dikkat çekici olduğu için hatırlardık.”
Sanıklardan Ebubekir Harlar “Eylemciler fırına zarar vermesin, yağma yapmasın diye bekliyorlardı… Hızlı adımlarla yerde yatmakta olan şahsa doğru yürüyen ve üç dört tekmeyle şahsın başına vuran kişi, bize ‘Yakalayın’ diyen sivil giyimli polisti. Polis tekme atarken ‘Kimmiş o… ç…, şimdi söyle’ diye bağırıyordu” dedi.
Fırındaki üç sivilden tutuklu Muhammet Vatansever de sorgusunda “tamamen polise yardımcı” olmak için Korkmaz’a çelme takıp düşürdüklerini, kendisinin bir tekme attığını sonra Saldoğan’ın vurduğunu anlattı.

3 görüntü kayıptı
Soruşturmada sokağı gören üç kameranın görüntülerinin kayıp olduğu anlaşılmıştı. Jandarma Kriminal Dairesi, Harman Ekmek Fırını’na ait görüntülerin iki kez silindiğini saptayarak geri getirmişti. Görüntülerin fırıncı İsmail Koyuncu tarafından silindiği anlaşılmıştı. Görüntülerde İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile polis Saldoğan’ın Korkmaz’ı dövenler olduğu belirlenmişti. Bunun üzerine beş sanık “kasten adam öldürme” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Bir önceki yazımız olan Tüm bu sıcaklığın nedeni insan! başlıklı makalemizde ar5, Birleşmiş Milletler Beşinci İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli ve insan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *