‘Ali İsmail Korkmaz’ı ilaç öldürdü’

Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında Ethem Sarısülük’ü vurarak ölümüne neden olan polis memurunun davasını linç edileceği gerekçesiyle “meşru müdafa” kapsamına sokan yargı, Eskişehir’de sokak ortasında linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dosyasını “cinayetten yaralamaya” sokma eğilimine girdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın daha önce kalp ameliyatı geçirdiği, bu nedenle ilaç kullandığı biliniyordu. Darp edildikten sonra da Korkmaz’ın aldığı darbelerin etkisiyle ölümünde bu rahatsızlığının ve kullandığı ilaçların da etkisinin bulunabileceği konuşuluyordu. Ancak hukukçular, Yargıtay kararları doğrultusunda, bu etki bulunsa bile tek başına kafaya, göğse yönelik darbelerin bile “öldürmeye teşebbüs” sayılması nedeniyle suçun “cinayet” kapsamından çıkarılamayacağını savunuyordu.

Eskişehir Savcılığı da çok tartışılan ve eleştirilen iddianamesinde suçu “öldürme” saydı. Savcılığın iddianamesinde, Korkmaz’ın kafasına ve göğsüne tekme atan polisin cinayet, diğer 3 polis ve 4 sivilin ise “iştirak ve yardım” ile suçlanması eleştirilmişti. Ancak bu eleştirilen iddianamede bile cinayetin “yaralama” kapsamına sokulması eğilimine girilmemişti.

Davanın Eskişehir’den farklı bir ile nakli için savcılıktan ve valilikten görüş isteyen davaya bakmakla görevli Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, geçtiğimiz günlerde bu konuda iki önemli yazışma yaptığı ortaya çıktı.
Adalet Bakanlığı’na başvuran mahkeme, Eskişehir’de Gezi Parkı sürecinde meydana gelen olaylar, Korkmaz’ın bu olaylarda ölmesi, olayların adliye çevresinde soruşturma süresince sürmesi, duruşmalar sırasında kamu güvenliğinin sağlanmasında zorluk yaşanabileceği gerekçeleriyle davanın farklı bir kente naklini istedi.

Ali İsmail Korkmaz’la alakalı yeni görüntüler 

Ali İsmail’e böyle saldırdılar! 

Ali İsmail’in katledildiği fırının adı değişti! 

 Adli Tıp’a yazı gönderdi

Mahkeme, nakil talebine rağmen, Korkmaz dosyasıyla ilgili kritik bir girişimde de bulundu. Adli Tıp Kurumu’na yazı gönderen mahkeme, Korkmaz’a ait tüm tedavi evraklarının ve Ankara Güven Hastanesi’nden alınan raporun dosya ekinde gönderildiğini bildirdi. Mahkeme, Korkmaz’daki yaralanmaların ve darbelerin tek tek değerlendirilerek, TCK’nın 86 ve 87. maddeleri kapsamında rapor hazırlanmasını istedi. Mahkeme, Korkmaz’ın ölümüne hangi yaranın veya darbenin sebebiyet verdiği, diğer yaralanmasının bu meydana gelen ölüm neticesinde bir katkısının olup olmadığı, Korkmaz’da daha önce var olduğu söylenen rahatsızlığın veya kullandığı ilaçların darp olayı ile birleşmesi sonucunda ölüm neticesinin meydana gelmesinde bir etkisinin olup olmadığı hususlarının araştırılmasını talep etti. Mahkeme, raporun, ilk duruşmasının yapılacağı 20 Kasım’dan önce gönderilmesi talimatı da verdi. Yazının ekinde Korkmaz’ın kalp ameliyatına ilişkin CD ve raporlar, 2008’den bu yana kullandığı ilaçlara ilişkin raporlarla, olaydan sonra hastanelerin verdikleri raporlar, otopsi raporu yer aldı.

Yaralamaya sokulabilir
Mahkemenin işaret ettiği TCK düzenlemeleri kasten yaralama suçunu düzenliyor. 86. maddede kasten yaralama suçu işleyenin 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacağı, 87. maddede ise ağırlaşmış yaralamada suçun niteliğine göre olay ölümle sonuçlanmışsa 8 yıldan 16 yıla kadar hapis cezası verileceği düzenlemeleri yer alıyor. Yargıtay’ın açık içtihatlarına rağmen Adli Tıp bu yönde değerlendirme yapar ve mahkeme sanıklara bu düzenlemeleri uygularsa, bir numaralı sanığın 5 yıl 3 ay, diğer 7 sanığın ise 1 yıl hapis yatarak kurtulması söz konusu olabilecek.

Bir önceki yazımız olan Soframız'da Yeliz Güler var başlıklı makalemizde Soframız, Star Soframız ve Yeliz Güler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *