Ali Babacan: Büyüme hedefinde riskler var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Yüzde 4 hedefimizden aşağı doğru riskler var, sadece büyüme rakamına bakınca iyi ama büyümenin kalitesine ilişkin biraz endişeler var” dedi.

Babacan, yaklaşan yerel ve genel seçimler nedeniyle bütçeden taviz vermeyeceklerini belirterek, “Cari açığımız çok, bir de buna bütçe açığı eklenirse Allah korusun finansal ve ekonomik istikrar zarar görebilir” diye de konuştu.
’4. İstanbul Finans Zirvesi’nin açılışına katılan Ali Babacan, Orta Vadeli Program’ı Kurban Bayramı tatilinden önce açıklayacaklarını söyledi.

‘Dalgalanma sürer’
Fed’in varlık alımlarını azaltacağı söyleminden bu yana gelişen piyasalarda sermaye çıkışları olduğunu hatırlatan Babacan, “Türkiye’den sermaye çıkışı sınırlı. Buna, varlıkların yeniden fiyatlandığı bir dönem diyebiliriz. Ancak cari açığı yüksek ülkeler daha fazla etkileniyor” diye konuştu. Babacan, piyasanın yeni dengelere ulaşıncaya kadar dalgalanmanın devamını beklemek gerektiğini söyledi.

Katılım bankaları 2014’te
Önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininin kesinlikle devam edeceğini söyleyen Babacan, cari açığın yüksek olduğunu ve bütçe açığı da yükselirse Türkiye’nin ekonomik istikrarının zarar görebileceğini vurguladı. Borsa İstanbul için halka arz takviminin zamana yayılan bir takvim olduğunu belirten Babacan, “İlk halka arz 2015 sonu gibi olabilir. Öncelikle kurgunun tamamlanması lazım, bir değer oluştuğunun herkes tarafından anlaşılması lazım ki o değer üzerinden halka arz yapılsın” dedi.
Babacan, katılım bankacılığının çok önem verdikleri bir sektör olduğunu belirterek, “Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın birer tane kamu katılım bankası kurma çalışmaları başladı. 2014 içerisinde bayağı şekil alacağını düşünüyorum. Belki bir kaç madde yasal düzenleme gerekecek” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Piyasalar FED'in kararını bekledi başlıklı makalemizde abd merkez bankası, fed ve FED Başkanı Ben Bernanke hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *