Alfabe değiştirildi!

ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’ya gitmeden önceki İsveç ziyaretinde mevkidaşı Vladimir Putin’e olumlu mesajlar göndermesine rağmen iki ülke arasında bir süredir yaşanan soğukluk G-20 zirvesinde de kendisini hissettirdi. Rusya’nın ev sahipliğindeki zirvede iki liderin yakın oturmaması için son dakikada “alfabe değişikliği” yapılarak oturma düzeni değiştirildi.

Kadın liderlerin arasında
Protokole göre G-20 zirvelerinde hangi ülke liderinin nerede oturacağı, ev sahibi ülkenin dili ve alfabesine göre düzenleniyor. Ancak zirvedeki oturma planı son dakikada Rusya’nın kullandığı Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine göre değiştirilip ikilinin birbirlerine uzak oturması sağlandı. Kiril alfabesi uyarınca yapılan ilk oturma planında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sadece Suudi Arabistan Kralı Abdullah yer alıyordu. Latin alfabesine göre yapılan yeni düzenlemede ise Obama ve Putin arasına Endonezya ve Avustralya liderleri oturdu. G-20 zirvesinin ilk oturumunda Erdoğan’ın iki yanında ise

kadın liderler olduğu görüldü. Erdoğan’ın bir yanında Almanya Şansölyesi Merkel diğer yanında ise Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye yer aldı. Erdoğan yanında oturan Merkel ile bir süre sohbet de etti. Suriye krizinde karşıt taraflarda yer alan Obama ile Putin’in arası ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun (NSA) dünyayı gizlice izlediğini ortaya çıkaran sızıntı teknisyeni Edward Snowden’ın Rusya’ya sığınmasıyla iyice gerilmişti. İki ülkenin yeniden “Soğuk Savaş”a girdiği yorumları yapılırken Obama, NSA skandalının ardından Putin ile G-20 zirvesinden sonra Moskova’da gerçekleştireceği ikili görüşmeyi iptal etmişti. Böylece 50 yıldan fazla bir süredir ilk kez iki ülke liderini bir araya getirecek bir zirve iptal olmuştu.

Yaşanan gerilimin ardından iki lider ilk defa karşılama töreni sırasında bir araya geldi. Putin’in elini sıkan Obama mevkidaşına gülümsedi. Putin de Obama’nın havaalanına indiği sırada yaptığı açıklamada, mevkidaşını St. Petersburg’da görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov ise Russia Today kanalına yaptığı açıklamada her ne kadar ikili görüşme iptal olsa da Obama ve Putin’in zirvede görüşme şanslarının olacağını söyledi. ABD basını, Obama’nın Suriye krizinde Şam’ı destekleyen Rusya’ya gitmesi ile ilgili olarak “Aslanın inine girdi” gibi yorumlarda bulundu. Ancak Obama İsveç’te düzenlediği basın toplantısında ABD ve Rusya ilişkilerinin yeniden düzenlenmesinin geçici bir heves olmadığını söyleyerek aralarının düzeleceğine dair mesaj vermişti.

Bir önceki yazımız olan Terim: Takım size emanet başlıklı makalemizde a millii takım, Andorra ve Claudio Taffarel hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *