‘Alevi olmak suç mu?’

Milli Savunma Bakanı İsmet, Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aksünger, “Uzman Çavuş Cengiz Erarslan’ın Alevi olması nedeniyle komutanı Orçun Gültakan tarafından mobbing uygulamasına tabi tutulduğu, çeşitli bahanelerle hakkında davalar açıldığı, 28 Nisan’daki eğitim toplantısında Yüzbaşı Gültakan‘a ‘sesini yükselttiği’ gerekçesiyle, savunması alınarak 5 gün hapis cezasına çarptırıldığı, Erarslan’ın cezaya itiraz ederek, ‘Sizi bu kadar hiddetlendirecek ne gibi bir hatam oldu’ sorusuna, komutanın, ‘Arkadaş senin tipin, şeklin, duruşun, mezhebin beni rahatsız ediyor, seni görünce kıl oluyorum’ şeklinde yanıt verdiği iddia edilmiştir” dedi.

‘Alevi olmak suç mu?’
Aksünger, şu soruları yöneltti:
“İnsan hakları konusunda en çok hassasiyet göstermesi gereken kurum olan TSK’da, asta kötü muamele, cebir ve şiddet kullanımları suç olarak düzenlenmesine rağmen, bir üstün astına ‘tipin, şeklin, duruşun, mezhebin beni rahatsız ediyor’ diyecek kadar mobbing uygulamasının nedeni nedir? Alevi olmak ve Alevilerin TSK’da görev yapması suç mudur? Bu olayın sorumluları hakkında herhangi bir soruşturma açacak mısınız?”

Bir önceki yazımız olan Türkiye ne kadar terör tazminatı ödedi? başlıklı makalemizde bdp, demir çelik ve terör tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *